استانبول

شرح

استانبول کجاست؟

شهر استانبول یکی از زیباترین شهرهای کشور ترکیه و حتی جهان است که با داشتن جاذبه‌ های گردشگری فراوان همه ساله پذیرای مسافرانی از سراسر جهان است. در ادامه بیشتر با این شهر و ویژگی‌ های آن آشنا می‌ شویم. با ما همراه بمانید.تور استانبول

ویژگی‌های جغرافیایی

شهر استانبول در شمال غربی کشور ترکیه و در کنار تنگه مشهور بسفر و دریای سیاه و مرمره واقع می باشد. این تنگه مرز بین قاره‌های آسیا و اروپا است. در واقع استانبول تنها کلان‌ شهر جهان است که در دو قاره قرار دارد. با حدود 15 میلیون جمعیت این شهر سومین شهر بزرگ خاورمیانه پس از قاهره و تهران است. استانبول 1539 کیلومتر مربع وسعت دارد. شهر استانبول زمستان‌هایی سرد و برفی و تابستان‌هایی گرم و مرطوب دارد. بیشترین دمایی که تا به حال در این شهر ثبت می باشد مربوط به سال 2000 است که دمای هوا به 41،5 درجه سانتی‌گراد رسید. کمترین دمایی هم که تا به حال این شهر به خود دید 16- درجه سانتی‌گراد است که در سال 1929 به وقوع پیوسته.

شهراستانبول

 

فرهنگ و جامعه

استانبول شهری کهن با قدمت 2500 ساله و دارای فرهنگی غنی و متنوع است. در گذشته این شهر با نام کنستانتینوپول شناخته می‌شد و اعراب به آن قسطنطنیه می‌گفتند. از لحاظ مذهبی غالب جمعیت ساکن این شهر را مسلمانان سنی تشکیل می‌دهند و مسجد بزرگ و مشهور ایاصوفیه هم در همین شهر قرار دارد. علاوه بر ایاصوفیه مساجد بزرگ دیگری نیز در این شهر قرار دارند از جمله مسجد سلیمانیه، مسجد آبی و مسجد رستم پاشا. استانبول شهری است که سنت و مدرنیته به خوبی با هم تلفیق شده‌اند، به طوری که ظواهر دنیای مدرن در آن وجود دارد و هم نشانه‌های سنتی و مذهبی مثل مسجد.توراستانبل

تاریخ استانبول

همین‌طور که پیش از این هم گفته شد استانبول یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که قدمت سکونت انسان در آن به عصر مفرغ می‌رسد. شهر استانبول در سال 667 قبل از میلاد مسیح توسط گروهی از مستعمر ه نشینان یونانی شهر مگارا ساخته شد. آنها نام این شهر را به افتخار بیزانس پادشاه خود، بیزانتیوم گذاشتند. بیزانتیوم در دوره‌ای هم به دست امپراتوری هخامنشی افتاد. زمانی که هخامنشیان به پادشاهی داریوش بزرگ در حال جنگ با یونان بودند. تسلط هخامنشیان بر این شهر تا سال 196 میلادی ادامه داشت تا این که امپراتوری روم نیروهای ایرانی را از این شهر به عقب راند و شهر را تصرف کرد.

در سال 330 میلادی کنستانتین بزرگ امپراتور روم شهر رم جدید را در مکانی که قبلاً بیزانتیوم می نامیدند به عنوان پایتخت امپراتوری روم شرقی بنا نهاد. پس از مرگ کنستانتین نام رم جدید به کنستانتینوپول یا قسطنطنیه تغییر یافت. در سال 1453 میلادی سلطان محمد فاتح پادشاه عثمانی این شهر را فتح کرد. شهر استانبول تا 1923 پایتخت عثمانی بود تا اینکه با تشکیل جمهوری ترکیه پایتخت از استانبول به آنکارا منتقل شد. با این همه استانبول هنوز هم بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهر ترکیه چه از نظر اقتصادی و چه از نظر اجتماعی و فرهنگی است.

کشور: ترکیه
جمعیت: ۱۵ میلیون
پیش شماره تلفن: ۹۰+
ساعت: