ایلام

شرح

جغرافیا و تاریخ ایلام در یک نگاه

استان ایلام یکی از استان‌های غربی ایران است و مرکز آن شهر ایلام یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین شهرهای ایران است. این استان از غرب با کشور عراق، از جنوب با استان خوزستان، از شرق با استان لرستان و از شمال با استان کرمانشاه همسایه است. جالب است بدانید این استان با ۵۴۵٬۷۸۷ نفر جمعیت، کم‌جمعیت‌ترین شهر این استان است؛ بنابراین با این سفر می‌توانید به یکی از آرام‌ترین مناطق ایران سر بزنید. این استان دارای 10 شهرستان است که شامل آبدانان، ایلام، ایوان، به دره، دره شهر، دهلران، چرد اول، ملکشاهی و مهران و سیروان است.

این منطقه کوهستانی و نیمه گرم است و آب‌وهوای معتدلی دارد. این شهر از تاریخ غنی برخوردار است و اوج تمدن را می‌توان در دوره‌ی ساسانی‌ها مشاهده کرد. مردمان این خطه در دوره‌ی جنگ هشت‌ساله‌ی ایران و عراق آسیب‌های بسیاری دید و بسیاری از اهالی این دیار دچار آسیب‌های جانی و مالی شدند. همان‌طور که اشاره کردیم این شهر از غرب با عراق همسایه است. مرز مهران یکی از پر رفت و آدم‌ترین مرزهای ایران است و به همین دلیل در ایام خاصی مانند اربعین این مرز از جمل شلوغ‌ترین مرزهای ایران و عراق به شمار می‌رود.

در پایان جالب است بدانید منطقه از لحاظ نفت و گاز اهمیت بسیار دارد و پس از خوزستان بزرگ‌ترین میدان نفت و گاز ایران به‌حساب می‌آید. این ویژگی باعث شد تا در دوره‌ی جنگ هشت‌ ساله مورد هجوم دشمن قرار بگیرد و خسارت‌های بسیاری را متحمل شود.

ایلام

بهترین زمان سفر

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم این خطه آب و هوایی کوهستانی و گرم دارد. این استان از معتدل‌ترین استان‌های ایران به‌حساب می‌آید و به همین دلیل این سفر در همه‌ی فصول سال توصیه می‌شود. این شهر طبیعت زیبایی دارد و به همین دلیل سفر در فصل بهار می‌تواند تجربه‌ی دل‌انگیزی را برای شما به همراه داشته باشد، پس اگر دوست دارید ازگل‌های خودروی این ناحیه دیدن کنید، بهار را برای سفر انتخاب کنید.

 

فرهنگ وزندگی در ایلام

مردمان ایلام را می‌توان ازجمله خونگرم‌ترین مردم دنیا دانست. پس مطمئن باشد در سفر به ایلام به شما خوش خواهد گذشت و ایلامی‌های دوست‌داشتنی از شما پذیرایی دل‌انگیزی خواهند کرد. بیش‌تر ایلامی‌ها به زبان کردی سخن می‌گویند وعده‌ی کمی از آن‌ها نیز به زبان لری تکلم می‌کنند. دین اکثر ایلامی‌ها اسلام و مذهب بی تر آن‌ها تسنن است. جالب است بدانید ایلامی‌ها تعصب بسیار زیادی بر روی لباس محلی خوددارند و بیش‌تر آن‌ها در زندگی روزمره از لباس کردی استفاده می‌کنند، لباس‌های بسیار زیبایی که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به ایلام حتماً تهیه کنید.

تور ایلام

جاذبه‌هایی که در سفر به ایلام با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید

ازآنجایی‌که سفر به ایلام در میان بسیاری از ایران‌گردان و جهانگردان چندان شناخته‌شده نیست، در ادامه‌ی این مطلب به معرفی جاذبه‌های مختلف ایلام می‌پردازیم؛ بنابراین اگر با جاذبه‌های این استان آشنایی چندانی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

کوه قلاقیران

 

کوه قلاقیران

کوه قلاقیران یکی از بی‌نظیرترین کوه‌های ایران است که چشم‌انداز زیبای آن هوش از سرتان می‌پراند. این کوه در سه کیلومتری شمال ایلام قرار دارد. جالب است بدانید طرح کلی برج آزادی شبیه کوه قلاقیران است. سر زدن به کوه قلاقیران در فصل بهار از توصیه‌های جدی ما در سفر به ایلام است. طبیعت زیبای این کوه و گل‌های وحشی منظره‌ای است که محال است آن را فراموش کنید.

دره ارغوان

دره ارغوان

دره‌ی ارغوان در 5 کیلومتری ایلام قرار دارد و منظره‌ی بی‌نظیر آن تجربه‌ی دل‌انگیزی از هم‌نشینی با طبیعت را برای شما به همراه دارد. دره‌ی ارغوان در فصل بهار پوشیده ازگل‌های ارغوان، لاله‌ی واژگون، بابونه، آلاله سرخ و... می‌شود.

طاق شیرین و فرهاد

طاق شیرین و فرهاد

یکی از آثار تاریخی است که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به ایلام حتماً به آن سر بزنید،طاق شیرین و فرهاد است. این اثر تاریخی در شهرستان ایوان قرار دارد و گفته می‌شود فرهاد آن را برای نیم روز استراحت شیرین ساخته است. درهرصورت اگر به داستان‌های عاشقانه و اساطیری علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم در سفر به ایلام حتماً به این بنای زیبا سر بزنید.

 

کشور: ایران