تبریز

شرح

جغرافیای تبریز و هر آنچه باید از آن بدانید

تبریز

تبریز یکی از کلان‌ شهرهای شمال غرب ایران است که به‌عنوان مرکز استان پهناور آذربایجان شرقی به‌ حساب می‌آید. جالب است بدانید این شهر منحصر به‌ فرد به علت جغرافیای بی‌نظیر و جاذبه‌های فراوان به‌ عنوان پایتخت گردشگری ایران در سال 2018 معرفی‌ گردید. به همین دلیل سفر به این شهر به‌ شدت توصیه می‌شود. تبریز از سمت شمال، جنوب و شرق به کوهستان و از سمت غرب به زمین‌های هموار دشت تبریز و شوره‌ زارهای تلخه‌رود (آجی‌چای) محدود است. تبریز را می‌توان یکی از مرتفع‌ترین شهرهای ایران دانست. این شهر در حدود ۱۳۴۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

این شهر 250 کیلومتر مربع مساحت دارد و بر طبق آخرین سرشماری با ۱٬۷۳۳٬۰۳۳ نفر یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران به‌ حساب می‌آید. جالب است بدانید یکی از القاب تبریز شهر بدون گدا است، زیرا در سطح این شهر پدیده‌ی تکدی گری به‌ ندرت وجود دارد.

شهر تبریز

اندکی از تاریخچه‌

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، این شهر تاریخ پرفرازونشیبی را از سر گذرانده و حوادث تاریخی زیادی را تجربه کرده است. علت این امر را نیز می‌توان در موقعیت جغرافیایی و نزدیکی آن به کوه سهند جستجو کرد. به همین دلیل می‌توانید آثار تاریخی بسیاری را مشاهده کرد. تبریز را می‌توان تنها شهری دانست که پایتخت بسیاری از سلسله‌ها بوده است. ازجمله‌ی این حکومت‌ها می‌توان به اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، جلایریان، قراقویونلوها، آق‌قویونلوها، صفویان اشاره کرد. اما شاید مهم‌ترین حادثه‌ی تاریخی آن، نقش پررنگ آن در قیام مشروطه است.

به‌ گونه‌ای که بسیاری از سران مشروطه ازجمله ستارخان و باقر خان در این شهر زندگی و این قیام را رهبری می‌کردند. با سر زدن به خانه‌ مشروطه‌ می‌توانید، اسناد و مدارک به‌ جای مانده از مشروطه و بعضی از وسایل شخصی رهبران آن را، ببینید. به علت تاریخ غنی آن، مردمان این شهر از فرهنگ منحصر به‌ فردی برخوردارند. دین اکثریت مردم تبریز اسلام و مذهب آن‌ها تشیع است. مراسم‌ های مذهبی مانند عاشورا و تاسوعا برای آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و تماشای این مراسم‌ها یکی از علل بسیاری برای سفر به این شهر است. زبان مردم این شهر ترکی آذری است. از آنجایی‌که تعصب بسیاری بر زبانشان دارند، در اکثر نقاط این شهر می‌توانید این زبان شیرین را بشنوید.

مقبره الشعرا

در سفر به تبریز با چه آب و هوایی رو به‌ رو می‌شویم؟

این شهر جمله شهرهای کوهستانی ایران به‌ حساب می‌آید. به همین دلیل آب‌وهوای نسبتاً سردی دارد و در سفر به آن باید این نکته را مدنظر قرارداد. تبریز در فصول بهار و تابستان آب‌ و هوای نسبتاً گرم و خشکی دارد و در فصول پاییز زمستان، سرد و پر بارش است. بنابراین اگر سرمایی هستید، از آنجایی‌که این شهر یکی از کلان‌شهرهای ایران به‌حساب می‌آید در چند سال اخیر مانند بسیاری از شهرهای ایران درگیر مشکل آلودگی هوا است. در پایان توجه داشته باشید که اگر فصل پاییز و زمستان را برای سفر انتخاب می‌کنید، تجهیزات کافی سفر را به همراه خود داشته باشید.

در سفر به تبریز با چه جاذبه‌هایی روبه‌رو می‌شوید؟

همان‌ طور که پیش‌تر اشاره کردیم، در سفر به تبریز با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی رو به‌ رو می‌شوید که ایران‌گردان و جهانگردان بسیاری را مجذوب خود می‌کند. در ادامه به معرفی این جاذبه‌ها خواهیم پرداخت.

خانه مشروطهخانه مشروطه

خانه مشروطه از دیدنی‌ترین آثار به‌جای مانده از تاریخ معاصر ایران است که در غرب بازار تبریز قرار دارد. این خانه متعلق به حاج مهدی کوزه کنانی است. باقر خان و ستارخان از رهبران اصلی قیام مشروطه مدتی زمانی در این خانه زندگی و قیام مشروطه را سامان‌دهی کرده‌اند. شما می‌توانید در این خانه آثار به‌ جای مانده از این دو رهبر بزرگ و قیام مشروطه را ببینید. بنابراین توصیه می‌کنیم در سفر به تبریز حتماً به خانه مشروطه سری بزنید.

بازار تبریز

بازار فرش تبریز

بازارهای سنتی ازجمله دیدنی‌ترین جاذبه‌های هر شهری است که سر زدن به آن شما را به دل‌ زندگی روزمره‌ مردمان آن شهر می‌برد. بازار فرش تبریز از دیدنی‌هایی است که سر زدن به آن را در سفر به تبریز نباید از دست داد. بازار تبریز دارای راستاهای گوناگونی است که یکی از آن‌ها بازار فرش تبریز است. بنابراین اگر مجذوب فرش تبریز هستید، حتماً از این بازار که قدمت آن به دوره‌ی قاجاریه بازمی‌گردد، بروید.

کشور: ایران
جمعیت: ۱۵۸۴۸۵۵
پیش شماره تلفن: ۰۴۱
ساعت: