تهران

شرح

درباره تهران

تهران پایتخت ایران است و بی شک یکی از مهم ترین و پرجمعیت ترین شهرهای جهان با 14 میلیون نفر جمعیت به شمار می رود. تهران دارای آب و هوای معتدلی است. زیرا در محدوده شمالی 35.41 و طول شرقی 51.15 و ارتفاع 1200 متری از سطح دریا قرار دارد. همین امر آن را نسبت به پایتخت های مختلف خاورمیانه خنک تر می کند. با این حال، این شما را از فرار از فصل گرم تابستان تهران و سرمای آن نجات نمی‌دهد. البته این امر با توجه به تغییر اقلیم در سالهای اخیر بدین شکل نبوده است. بهترین زمان برای رفتن به تهران از شهریور تا اوایل آبان و اواسط فروردین تا اوایل خرداد است.

تهران بیش از نیمی صنایع بنیادی کشور را در اختیار دارد که شامل صنایع برق، نساجی، خودروسازی، سیمان، مواد شیمیایی و صنایع مختلف می‌شود. علاوه بر این، بسیاری از تئاترها، مدارس، دانشگاه‌ها، پارک‌ها و موزه‌ها نیز وجود دارد.

بیشترین دردسرهای اساسی که امروزه در تهران وجود دارد. بحران خفه کننده آلاینده های بیش از حد درون جوی که مشکلات تنفسی را برای مردم تهران به دنبال دارد. علاوه بر این، تهران به دلیل قرار گرفتن در درونی ترین گسل لرزه ای در جنوب کوه های البرز، پتانسیل های قوی برای ضربه زدن به کمک زلزله شدید را پشت سر می گذارد.

چیدمان شهری

چیدمان شهری تهران با تمایز واضح هسته و حومه مشخص می باشد. هسته قدیمی بخش کوچکی از شهر را تشکیل می دهد، جایی که تعدادی ساختمان و مؤسسه قدیمی را می توان یافت. مسجد و مدرسه علمیه مطهری (سپهسالار سابق) با گنبدها و مناره هایش یکی از چشمگیرترین بناهای شهر در حدود دویست سال پیش بود. بازار مرکزی با کیلومترها خیابان های مسقف، تالارهای تجاری گنبدی، مساجد و کاروانسراها، همچنان یک جاذبه گردشگری و همچنین مرکز فعالیت های اقتصادی است. در نزدیکی بازار و پارک مرکزی شهر، مکان ارگ سلطنتی قدیمی اکنون توسط بسیاری از ساختمان‌های دولتی مورد استفاده قرار دارد.

بیشتر فعالیت ها و خدمات تجاری در هسته قدیمی و گسترش آن به سمت شمال واقع می باشد، که عمدتاً بین سالهای 1250 توسعه یافتند. هسته شهر توسط مناطق مسکونی و حومه های در حال رشد احاطه می باشد. مناطق مسکونی قدیمی‌تر به سبک سنتی خیابان‌های باریک پرپیچ‌وخم و کوچه‌هایی که به ساختمان‌های یک یا دو طبقه در اطراف یک حیاط مرکزی بنا شدند. برخی از خانه‌های بزرگ‌تر در این مناطق مسکونی قدیمی‌تر که قبلاً توسط یک خانواده زندگی می‌کردند. این خانه ها اکنون یا موزه  شدند و یا در اختیار سازمانهای مختلف هستند. در مقابل، نواحی مسکونی جدیدتر شامل خیابان‌های عریض‌تر و مستقیم و ساختمان‌هایی با ارتفاعات مختلف با حیاط‌ های دیوارکشی هستند.

با وجود میراث غنی معماری، تعدادی از بناهای تاریخی از آثار ساخت و ساز و یا تغییر کاربری شدند. تنها تعداد کمی از ساختمان‌ها برای حفاظت در فهرست قرار گرفتند. اگرچه در چند سال گذشته حدود 5000 ساختمان با ارزش تاریخی و معماری تنها در نواحی بازار (بازار) و ودلاجان (عودلاجان) شناسایی شد.

بهداشت و سلامت

مراقبت‌های بهداشتی عمدتاً توسط کلینیک‌ها و بیمارستان‌های خصوصی ارائه می‌شود. اگرچه شبکه‌های مراقبت بهداشتی تحت حمایت دولت - از جمله بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، داروخانه‌ها، و مراکز توانبخشی- نیز وجود دارند. در مجموع، استان تهران بیش از دو برابر سایر استان های ایران پزشک دارد.

فرهنگ

اگرچه این شهر محل تلاقی بسیاری از گروه‌ های قومی، زبانی و فرهنگی است. اما فرهنگ و زبان فارسی و همچنین شاخه شیعی اسلام که اکثریت مردم با آن همذات پنداری می‌کنند، بر آن حاکم است.

تهران نقش برجسته ای در هنر دارد. ارکستر سمفونیک تهران هم در داخل و هم برای تماشاگران بین المللی در خارج از کشور اجرا داشته است. جشنواره بین المللی تئاتر فجر هر ساله در تهران برگزار می شود. تعدادی از موزه های بزرگ، همچنین در شهر، در طیف وسیعی از موضوعات تخصص دارند. موزه ملی ایران متخصص میراث باستانی ایران است. همچنین موزه فرش ایران شاهکارهای این هنر ملی را به نمایش می‌گذارد.

موزه هنرهای معاصر تهران آثاری از تعدادی از هنرمندان بزرگ بین‌المللی را در خود در بر دارد. صنعت سینمای ایران، مستقر در تهران، به دلیل مکتب جدید رئالیستی سینما و فیلم‌های برنده جوایزش در سطح بین‌المللی شناخته اند. اینترنت در میان جوانان تهرانی، که از وبلاگ ها  برای شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. و در میان گروه های سیاسی و جامعه مدنی که وب سایت هایی را برای ارتباط اخبار و تفسیر تولید می کنند، بسیار محبوب است.

کشور: ایران
جمعیت: ۱۴،۰۰۰،۰۰۰۰ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۲۱
ساعت: