شهر صلاله، بهشتی در دل کویر

شرح

شهر صلاله، بهشتی در دل کویر

 شهر صلاله از جمله شهرهای خوش آب‌وهوا و سرسبز کشور عمان است که با شرایط جوی معتدل هر ساله میزبان تعداد بسیاری از گردشگران از سرتاسر دنیا است. وجود جاذبه‌های طبیعی مانند کوه‌های مرتفع، آبشارهای طبیعی و زیبا، مردمان خونگرم و آب‌وهوایی مطبوع موجب شده تا این شهر در عمان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و گردشگران آن را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند.

شهر صلاله، بهشتی در دل کویر

 معرفی

 شاید با شنیدن کشور عمان و شهر صلاله در ذهن شما هم بیابان‌های شنی و داغ، گرمای شدید و سوزان و شترها تداعی شود. برخلاف تصور همگان صلاله به دلیل وجود درختان سرسبز و کوه‌های مرتفع به بهشتی در بیابان تعبیر می‌شود و از آن بعنوان سوئیس خاورمیانه یاد می کنند. دراز کشیدن در ساحل و لذت‌بردن از خنکای نسیم لذت‌بخش دریا باعث شده تا مسافران بسیاری به این شهر سفر کنند. شما می‌توانید با استفاده از تورهای گردشگری پارسوآ به این شهر زیبا سفر کرده و خاطرات زیبایی را ثبت کنید.

صلاله یکی از شهرهای جنوب غربی عمان است که در استان ظفار واقع شده است. از یک سمت به دریای عرب و از سمت دیگر به اقیانوس هند راه دارد و به همین علت به عنوان شهر ساحلی شناخته می‌شود. از سوی دیگر آب‌وهوای معتدل این شهر سبب رویش درختان و گیاهان متنوع شده و زمینه را برای پرورش انواع میوه‌ها مانند موز و نارگیل فراهم کرده است.

یکی از علل اهمیت این شهر در بین تجار و البته حاکم عمان، موقعیت جغرافیایی آن است که در مسیر حرکت کاروان تجاری بوده است که از شبه‌جزیره عربستان می‌آمده‌اند. همین امر موجب پیشرفت و توسعه صلاله شده است. این شهر دارای مساحتی بالغ بر ۱۰۲۵۰ کیلومترمربع و جمعیتی حدود ۲۰۰ هزار نفر است که در رده دوم بزرگ‌ترین شهرهای عمان قرار گرفته است.

این شهر شهری با بافت نسبتاً مدرن و ساختمان‌های سنتی و البته فرهنگ غنی خود در کشور عمان شهرت پیدا کرده است. با توجه به آب‌وهوای بی‌نظیری که دارد، سالانه گردشگران بسیاری به این کشور سفر می‌کنند. دیدن جنگل‌های سرسبز در فصل زمستان یا شنا و غواصی در آب‌های نیلگون و شفاف دریا از جمله تفریحات توریست‌های سفر کرده به صلاله است.

جاذبه های گردشگری صلاله

 جاذبه‌های گردشگری

 شهر صلاله دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که برای گردشگران جذاب و دیدنی هستند. در ادامه به برخی از این جاذبه‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • ساحل مغسیل:

 اگر شما هم دوستدار دریا و نشستن در ساحل هستید، ساحل مغسیل با ماسه‌های سفید، آب زلال و شفاف و کوه‌های احاطه‌کننده اطراف آن یک انتخاب مناسب برای سفر به صلاله باشد. لذت شنا در آب، ماشین‌سواری در خط ساحلی طولانی یا پیک‌نیک موجب شده تا ساحل مغسیل از مناظر دیدنی به حساب آید.

  • نقطه ضد جاذبه

 یکی از شگفتی‌های این شهر، مسیری بین صلاله و مرباط است که با نام نقطه ضد جاذبه شناخته می‌شود. در این منطقه تمامی مربوط به جاذبه زمین نقض شده و اگر ماشینی در دنده خلاص در این جاده قرار گیرد، پس از مدت زمانی به سمت عکس یعنی سربالایی و در خلاف جهت شیب با سرعتی در حدود 35 کیلومتر شروع به حرکت خواهد کرد.

  • وادی دربات

 یکی از مناطق سرسبز و کوهستانی صلاله با آبشارهای کوچک و بزرگ که می‌تواند مقصد سفر گردشگران باشد. این بهشت کوچک در دل صحرای خشک عمان جالب و دیدنی است. آب‌وهوای دلنشین آن موجب شده تا در فصل‌های پاییز و زمستان مملو از گردشگر باشد.

 علاوه بر این وجود امکانات تفریحی و رفاهی برای مسافران از جمله قایق‌سواری، پیاده‌روی در طبیعت بکر، رستوران، اغذیه فروشی‌های مختلف و فروش انواع نوشیدنی و غذاهای خیابانی از دیگر جذابیت‌های وادی دربات به شمار می‌روند.

  • مسجد سلطان قابوس صلاله

 بزرگ‌ترین مسجد شهر صلاله با معماری مدرن، عربی و سنتی به زیباترین شکل ممکن ساخته شده است به نحوی که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. وجود نقوش معماری، فرش‌های سبز و چلچراغ‌های بزرگ موجب می‌شود تا گردشگران غیرمسلمان برای دیدن این همه زیبایی وارد مسجد شوند.

  • غار مرنیف

 غار مرنیف واقع در ساحل مغسیل در دل کوه است که با توجه به امکانات رفاهی از جمله چیدمان صندلی برای استراحت گردشگران، موجب می‌شود تا به عنوان مقصد بازدید آن‌ها مورد توجه قرار گیرد.

  • قلعه طاقه

 یکی از زیباترین قلعه‌های استان ظفار است. دیدن ابزارهای جنگی و مواردی که تداعی‌کننده زندگی مردم عمان در قدیم بوده است می‌تواند جذاب باشد.

  • وادی صلحنوت

 جاده‌های پر پیچ‌وخم مملو از درختان سرسبز و آب‌وهوای کوهستانی این منطقه به همراه باران‌های شدید چشم هر گردشگری را به خود خیره کرده است.

  • بازارهای صلاله

 وجود بازارهای متعدد و متنوع در این شهر از جمله بازار محلی حفا شامل صنایع دستی و بازار مدرن گاردنز مال با معماری تلفیقی سنتی و مدرن در نزدیکی فرودگاه موجب شده تا این شهر به عنوان بهترین مرکز خرید عمان در بین گردشگران شناخته شود.

  • برگزاری جشنواره‌های گردشگری

 یکی دیگر از جذابیت‌های صلاله که بیشتر در فصل پاییز برگزار می‌شود، جشنواره‌های گردشگری است که باعث می‌شود سالانه تورهای گردشگری به عمان و صلاله سفر کنند.

 کلام آخر

 صلاله یکی از شهرهای جذاب در عمان است که دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است. در این شهر سواحل زیبا، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، کوهستان‌هایی بلند و مناطق صنعتی و بازارهایی برای تفریح و خرید برای گردشگران وجود دارد.

 صلاله، وادی پر آب و سرسبز است که در جنوبی‌ترین نقطه کشور عمان قرار گرفته است. وجود کوه‌های مرتفع، آبشارهای کوچک و بزرگ، درختان نارگیل و موز و طبیعت فوق‌العاده آن موجب شده تا به عنوان بهشت عمان معرفی شود.

 صلاله از جمله مناطقی است که حتی تصورش را هم نمی‌کنید که در کشوری مانند عمان با صحراهای زیبا، مکانی سرسبز با حوضچه‌های طبیعی و آبشارهای زیبا داشته باشد. از این رو هست که به کشور عمان سوئیس خاورمیانه لقب داده‌اند.

 این تنها چند فعالیت از بسیاری از فعالیت‌هایی هستند که گردشگران در صلاله، عمان می‌توانند لذت ببرند. بدون توجه به علاقه‌مندی شما به تاریخ، فرهنگ، طبیعت یا ماجراجویی، در این شهر زیبا چیزی برای همه وجود دارد. با پارسوآ طبیعت عمان را بهتر بشناسید.

کشور: کشور عمان