مشهد

شرح

نگاهی به جغرافیای مشهد

مشهد یکی از شهرهای شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر به علت وجود حرم امام رضا (ع) بسیار معروف است و هرساله میزبان زائران بسیاری از سرتاسر دنیا است. جالب است بدانید هر ساله بیش از 27 میلیون مسافر و زائر داخلی و بیش از 2 میلیون گردشگر خارجی سفر به این شهر را انتخاب می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت مشهد توریستی‌ترین شهر ایران است.

این شهر بین رشته‌کوه‌های بینالود و هزار مسجد واقع‌شده است. این شهر 351 کیلومترمربع مساحت و 3٬۳۷۲٬۶۶۰ نفر جمعیت دارد و به همین دلیل یکی از کلان‌شهرهای ایران است.  جالب است بدانید این شهر دومین شهر پرجمعیت ایران نیز به‌ حساب می‌آید. بیشتر جمعیت این شهر را مسلمانان شیعه‌ مذهب تشکیل می‌دهند و زبان 93 درصد از آن‌ها فارسی با لهجه‌ مشهدی است. بنابراین در سفر به مشهد به‌ راحتی می‌توانید با مردم این دیار ارتباط برقرار کنید.

بینالود

مشهد از گذشته تاکنون

کشف رود(نام رودخانه)، رودخانه‌ ای در این شهر است که قدمت بسیار زیادی دارد. مثلاً جالب است بدانید اولین ساکنان ایران در حوزه‌ی این رود زندگی می‌کردند که قدمت آن‌ها به بیش از یک‌میلیون سال پیش بازمی‌گردد. پس از شکل‌گیری تمدن، اولین حکومتی که در این شهر به وجود آمد، مادها بودند. ازآنجایی‌که مادها بخش‌هایی از خراسان را نیز تحت سلطه داشتند، پیش‌بینی می‌شود شهر کنونی نیز تحت سلطه‌ی آن‌ها بوده باشد. مشهد در دوره‌ی هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان نیز از مهم‌ترین شهرهای ایران بوده است.

اما اتفاقی مهم، تاریخ این شهر را برای همیشه تغییر داد. حضور امام رضا (ع)، هشتمین پیشوای شیعیان در مشهد در دوره‌ خلافت مأمون عباسی و شهادت ایشان به دست او بود. پس‌ از این اتفاق، در دوره‌ صفویه حرم امام رضا (ع) در مشهد بنا شد.  از آن‌ پس تاکنون مشهد به‌ عنوان یکی از شهرهای مقدس ایران به‌ حساب می‌آید. با توجه به پیشینه‌ تاریخی که به آن اشاره کردیم، این شهر بعضی از باارزش‌ترین آثار تاریخی را در خود جای‌داده است. آثار تاریخی که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به این شهر حتماً به آن‌ها سری بزنید.

تاریخ مشهد

 

بهترین زمان برای سفر به مشهد

 این شهر در مرز میان شمال و جنوب خراسان است. به همین دلیل جبهه‌ های هوایی در این منطقه باهم تداخل پیدا می‌کنند و اقلیم منحصر به‌ فردی را در این شهر به وجود می‌ آورند. به‌صورت کلی آب‌وهوای این شهر سرد و خشک است؛ بنابراین باید انتظار تابستان‌های گرم و زمستان‌های به‌شدت سرد و خشکی را داشته باشید. بیشینهٔ درجه حرارت در تابستان‌ها ۴۳ درجه بالای صفر و کمینهٔ آن در زمستان‌ها ۲۳ درجه زیر صفر است.

ازآنجایی‌که حرم مطهر امام رضا در این شهر واقع‌ است، این شهر در بیشتر روزهای سال شلوغ است. بنابراین مناسب‌ ترین زمان برای سفر به مشهد در اواسط هفته و در روزهای غیر تعطیل است.

تور مشهد

سوغاتی‌ها

مشهد سوغاتی‌های متعددی دارد که بسیاری از آن‌ها را می‌توانید از بازارهای سنتی مانند بازار رضا تهیه کنید. سوغاتی‌ هایی که می‌توانید از سفر به مشهد با خود بیاورید. از جمله می‌توان به زعفران، خشکبار، نبات، سنگ‌های قیمتی مانند فیروزه، زرشک، مهر و سجاده و... اشاره کرد. توجه داشته باشید که تنوع قیمت در مشهد به‌ شدت بالا است. بنابراین پیش از خرید به مغازه‌ های دیگر نیز سر بزنید تا بتوانید سوغات خود را با مناسب‌ ترین قیمت تهیه کنید.

دیدنی‌هایی که در سفر به مشهد با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید

البته که حرم امام رضا(ع) مهم‌ترین جاذبه‌ی این شهر است. اما در ادامه به معرفی بعضی از جاذبه‌هایی که در سفر به مشهد با آن‌ ها روبه‌ رو می‌شوید، می‌پردازیم.

سوغات مشهد

آرامگاه فردوسی

فردوسی پدر شعر پارسی ازجمله شخصیت‌هایی است که نقش بسیار مهمی در حفظ زبان و فرهنگ پارسی دارد. بنابراین سر زدن به آرامگاه او ازجمله واجبات سفر به این شهر است. آرامگاه فردوسی در شهر طوس و در 25 کیلومتری این شهر واقع‌ است. این آرامگاه در سال 1347 و بر اساس طرحی از هوشنگ سیحون، معمار بزرگ ایرانی ساخته شد. بنابراین دیدن معماری بی‌ نظیر آرامگاه فردوسی در سفر به این شهر می‌تواند جذاب باشد.

آرامگاه فردوسی

 

باغ مینیاتوری مشهد

باغ مینیاتوری ازجمله جالب‌ترین جاذبه‌ هایی است که در سفر به مشهد با آن رو به‌ رو می‌شوید. این باغ 8 هکتار مساحت دارد و می‌توانید ماکت بعضی از معروف‌ ترین آثار تاریخی ایران در آن ببینید. بنابراین اگر سفر به این شهر را به همراه کودکان تجربه می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم به باغ مینیاتوری بروید و آن‌ها را بافرهنگ و تاریخ غنی ایران آشنا کنید.

پارک مینیاتوری مشهد

برای اطلاعات بیشتر به سایت اداره کل میراث فرهنگی مشهد مراجعه نمایید.

کشور: ایران