ایران

شرح

خلاصه ای از ایران

ایران سرزمینی که در گذشته به نام پارس شناخته می شد. ایران با کشورهای افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، عراق، پاکستان، ترکیه و ترکمنستان همسایه است.  این کشور همچنین با قزاقستان و روسیه (در دریای خزر)، بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات مرزهای دریایی مشترک دارد.  ایران با مساحت 1648195 کیلومتر مربع تقریباً سه برابر فرانسه یا کمی کوچکتر از آلاسکا است.

به استثنای نواحی ساحلی دریای خزر و استان خوزستان در جنوب غربی خلیج فارس، قسمت اعظم کشور در ارتفاع و  فلات ایران (قشرهای آسیای غربی و مرکزی) واقع می باشد. رشته کوه های زاگرس در غرب بزرگترین مناطق کوهستانی از جنوب شرقی ترکیه تا سمت عراق را تشکیل می دهد. در شمال، رشته کوه البرز قرار دارد که از مرز آذربایجان در تمام سواحل غربی و جنوبی دریای خزر امتداد دارد. کوه دماوند با ارتفاع 5610 متر بلندترین کوه است و در رشته کوه البرز قرار دارد.

جمعیت

جمعیت ایران حدود 85 میلیون نفر است. بزرگترین شهر کشور تهران است که پایتخت و مرکز سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی است. شهرهای بزرگ دیگر مشهد، اصفهان، کرج، تبریز، شیراز، اهواز و قم هستند. زبان های گفتاری فارسی (فارسی، رسمی)، کردی، آذری، عربی، بلوچی است. مذهب رسمی مذهب شیعه است. 

پیشینه

ایران حداقل از 4000 سال قبل از میلاد مسیح محل سکونت‌ گاه‌ های شهری منسجم بودند و حتی از آن زمان تاریخ ایران با تاریخ کل منطقه آمیختگی زیادی داشت. در ابتدا ایلامی ها و مادها،  به قدرت های بزرگ بین النهرین سومری و آشور نو خراج می دادند. اما برای حدود 1100 سال،  از سال 550 قبل از میلاد، سلسله امپراتوری های ایران، ابرقدرت هایی بودند که از مصر، دریای مدیترانه و مرزهای اروپا در غرب تا رود سند در شرق بر منطقه تسلط داشتند.

با هخامنشیان آغاز شد، توسط اسکندر مقدونی و سلوکیان منقطع شد و با سلسله های اشکانی و ساسانی ادامه یافت. ورود اسلام در سال 633 بعد از میلاد نقطه عطفی در تاریخ ایران بود که دین زرتشتی با اسلام جایگزین شد. در سال 1502، سلسله صفویه ایران را به عنوان یک کشور مستقل مجدداً تأسیس کرد، اسلام شیعه را به عنوان مذهب رسمی پذیرفت و امپراتوری را در بسیاری از مناطق گسترش دادند. سقوط آنها در سال 1722 منجر به دور دیگری از سلسله های کوتاه مدت قبل از قاجارها شد و بعدها پهلوی ها به حکومت سلطنتی ادامه دادند تا اینکه انقلاب 1979 جمهوری اسلامی را با خود به ارمغان آورد. 

برای اطلاعات بیشتر در این لینک شهر های ایران را بخوانید.

قاره: آسیا
پایتخت:
زبان رسمی: فارسی
جمعیت: ۸۵۰۰۰۰۰۰
واحد پول: ریال
ولتاژ: ۲۲۰

شهرهای مهم