رومانی

شرح

کشور رومانی

شاید اولین چیزی که با شنیدن نام رومانی به ذهن بسیاری از افراد می‌آید دراکولا و ترانسیلوانیا باشد. اما این کشور زیبای اروپایی چیزهای خیلی بیشتری را در خود جای دارد که سعی می‌کنیم در این مقاله با بسیاری از آنها آشنا شویم. تا انتهای این مطلب با ما بمانید.رومانی

جغرافیا، جمعیت و فرهنگ رومانی

کشور رومانی با جمعیتی بالغ بر 19،3 میلیون نفر در بخش جنوب شرقی اروپا واقع است. کشورهای مجارستان و صربستان از غرب، اوکراین از شمال شرقی، مولداوی از شرق و بلغارستان از جنوب همسایه است. رومانی همچنین از شرق به دریای سیاه دسترسی دارد. پایتخت رومانی شهر بخارست است که ششمین شهر بزرگ اروپا به شمار می‌رود. با 238،397 کیلومترمربع وسعت، این کشور هفتمین کشور بزرگ اروپایی و 82امین کشور جهان است. از نظر مذهبی 86،7 درصد جمعیت این کشور را مسیحیان ارتدکس تشکیل می‌دهند و مذاهب دیگر مثل پروتستان و کاتولیک در اقلیت هستند.  آب‌ و هوای کشور رومانی معتدل قاره‌ای است. زمستان‌های سرد و پربرف و تابستان‌های گرم و سوزان از ویژگی‌های آب‌وهوایی این کشور است.

سیاست و اقتصاد رومانی

حکومت رومانی تا پیش از انقلاب سال 1989 یک حکومت دیکتاتوری کمونیستی بود. نیکولای چائوشسکو دیکتاتور پیشین این کشور بیش از 30 سال بر این کشور حکومت کرد. سرانجام در سال 1989 با سقوط دولت، او و همسرش به اعدام محکوم  و تیرباران شدند. هم‌اکنون یک نظام دموکراتیک بر این کشور حکومت می‌کند که رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر در آن بیشترین قدرت را دارند. اقتصاد کشور رومانی یک اقتصاد مختلط با درآمد بالا و با شاخص توسعه انسانی بسیار بالا است. از نظر تولید ناخالص ملی این کشور در اروپا دوازدهم است و از لحاظ برابری قدرت خرید هم در رده هفتم قاره اروپا قرار دارد. رشد اقتصادی رومانی در دهه گذشته همواره یکی از بالاترین نرخ‌های رشد در اروپا بود.  به طوری که از سال 2016 تا 2019 اقتصاد این کشور به ترتیب 4.8 درصد، 7.1 درصد، 4.4 درصد و 4.1 درصد رشد کرده.

حقایق جالب درباره کشور رومانی

بزرگ‌ترین یا به عبارتی سنگین‌ترین ساختمان جهان در رومانی قرار دارد. بر اساس آنچه در کتاب رکوردهای جهان یعنی گینس ثبت گردید، بزرگ‌ترین ساختمان جهان در کشور رومانی و در شهر بخارست قرار دارد. در ساخت کاخ پارلمان رومانی در بخارست از این مصالح استفاده کردند. بیش از 700 هزار تن فولاد و برنز، حدود 93 هزار مترمربع سنگ مرمر، 3500 تن کریستال و 900 هزار مترمربع چوب استفاده کردند.

قبرستان‌های رنگارنگ

برای بسیاری از مردم قبرستان مکانی است که بیشتر با احساس غم و اندوه عجین می باشد. اما این در مورد قبرستان مری در روستای Sapînta صدق نمی‌کند. سنگ قبرهای این گورستان به طرز حیرت‌آوری شاد و رنگارنگ هستند.

کشور رومانی

اولین چراغ‌های خیابانی برقی در اروپا

قرن 19 خیابان‌های اروپا از چراغ‌های گازی برای روشنایی استفاده می‌کردند. این در حالی ست که شهر تیمیشوارا در کشور رومانی اولین شهر اروپایی بود که از چراغ‌های برقی برای روشنایی معابر استفاده می‌کرد.

روستایی کاملاً دایره‌ای

روستای شارلوتنبورگ یا شارلوتا که در 40 کیلومتری شهر تیمیشوارا قرار دارد توسط ساکنان آلمانی در نیمه دوم قرن 18 ساخته شد. خانه‌های این روستا در یک نقشه کاملاً دایره‌ای حول یک میدان ساخته اند.کشور رومانی

چهره تراشیده‌ شده در دل کوه

چهره تراشیده‌ روی سنگ آخرین پادشاه داچیا یعنی دیسیبالوس در دل ساحل صخره‌ ای رود دانوب در نزدیکی شهر اورشووا یکی از جاذبه‌ های گردشگری کشور رومانی است. این مجسمه 41 متر ارتفاع دارد.تور رومانی

برای اطلاعات بیشتر مطالب مربوط به جاذبه های رومانی و بخارست را مطالعه بفرمایید.

قاره: اروپا
پایتخت: بخارست
زبان رسمی: رومانیایی
جمعیت: ۱۹ میلیون نفر
واحد پول: لئو
قیمت ویزا: حدود ۱۰۰ دلار