انکگور وات

شرح

انگکور وات

انگکور وات یک مجموعه معبد بودایی عظیم است که در شمال کامبوج می باشد. این معبد در ابتدا در نیمه اول قرن دوازدهم به عنوان یک معبد هندو در نظر داشتند. در ادامه بیشتر از مجموعه بزرگ انگکوروات صحبت خواهیم نمود.

انگکور وات

 به نظر کارشناسان که این بنا با مساحتی بیش از 400 هکتار، بزرگترین بنای مذهبی در جهان است. نام آن، که در زبان خمری منطقه به شهر معبد ترجمه می‌شود، به این واقعیت اشاره دارد که توسط امپراطور سوریاوارمان دوم، که از 1113 تا 1150 بر منطقه حکومت می‌کرد، به‌عنوان معبد دولتی و مرکز سیاسی امپراطوری ساختند. انگکور وات که در اصل به خدای هندو ویشنو تقدیم کردند، و در پایان قرن دوازدهم به یک معبد بودایی تبدیل شد.

انگکور وات کجاست؟ 

این معبد تقریباً در شمال شهر سیم ریپ کشور کامبوج واقع است و بیش از 200000 نفر جمعیت دارد. زمانی که این معبد را ساختند، به عنوان پایتخت امپراطوری خمر قرار گرفت. کلمه انگکور در زبان خمر به معنای پایتخت و کلمه وات به معنای معبد است.

ارزش معماری

این شگفتی معماری در دهه 1840 توسط هانری موهوت فرانسوی، بازکشف نمود. او نوشت که این مکان بزرگتر از هر چیزی است که یونان یا روم برای ما باقی گذاشته‌اند. به احتمال زیاد می‌توان این تعریف را به طراحی معبد نسبت داد، که بر اساس اصول آیین هندو و بودایی، قرار است نمایانگر کوه مرو، خانه خدایان باشد. همچنین پنج برج آن برای بازسازی پنج قله کوه مرو در نظر گرفتند.

تور انگکوروات

در زمان ساخت این بنا، خمرها، سبک معماری خود را توسعه دادند و اصلاح کردند، در نتیجه، انگکور وات با بلوک‌های ماسه سنگ بنا کردند. دیوار بلند این بنا که توسط یک خندق وسیع احاطه شده بود، از شهر، معبد و ساکنان در برابر تهاجم محافظت می کرد و بسیاری از قسمت‌های این طراحی هنوز پابرجاست.

این مجموعه معابد، یک شاهکار معماری و بزرگترین بنای مذهبی در جهان است  و مساحت آن چهار برابر شهر واتیکان است. این بنا همان طور که پیشتر نیز نوشتیم، توسط پادشاه خمر، ساخته و باعث شد انگکور وات تقریباً 900 سال قدمت داشته باشد. ساخت این مجموعه معبد، تقریباً 30 سال به طول انجامید. از حدود سال 1850، این شاهکار معماری، در مرکز پرچم ملی کامبوج به نمایش گذاشتند. گویی مردم کامبوج از این بنای باستانی غرور باورنکردنی دارند. غرور آنها همچنین با قرار دادن تصاویری از آنگکور وات بر روی بسیاری از واحدهای پولی کامبوج منعکس می‌شود.

کامبوج

آیا می‌توان از انگکور وات بازدید کرد؟

متأسفانه، اگرچه این بنا تا دهه 1800 مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه این بنا آسیب قابل توجهی دارد. در این میان پیشروی جنگل‌ها، زلزله و جنگ هر کدام نقش ویژه‌ای داشته‌اند. در سال 1992، این مکان در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. اگرچه بازدیدکنندگان آنگکور وات در آن زمان تنها به چند هزار نفر می‌رسید، اما این مکان دیدنی هر سال پذیرای حدود 500000 بازدیدکننده است. بسیاری از آنها صبح زود به این معبد می‌آیند تا تصاویری از طلوع خورشید در مکانی که هنوز جادویی و معنوی محسوب می‌شود، ثبت کنند.

ایندوچاینا

به هر حال هنوز چیزهای اعجاب انگیزی برای بازدید وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در این لینک در مورد کشور کامبوج مطالعه بفرمایید.

موقعیت جاذبه

کشور: کامبوج
شهر: سیم ریپ

موقعیت روی نقشه