ماساییتور آفریقا

شرح

ماسایی

اگر به تاریخ و سنت‌ های افریقا علاقمند هستید، اگر سافاری در این قاره یکی از تفریحات مهیجی است. و اینکه دلتان می‌خواهد یک روز تجربه کنید و از نحوه زندگی قبایل افریقایی و ماساسس همیشه برایتان محل کنجکاوی است، قطعا یکی از گزینه‌هایی که برای سفر و گردش انتخاب خواهید کرد. تور کشورهای افریقایی نظیر کنیا، تانزانیا و ... است. در دادمه بیشتر از قبایل ماسایی صحبت خواهیم نمود.

ماسایی

بدون شک با این سطح از علاقمندی به سنت مردمان سیاه چرده قاره افریقا، اطلاعاتی هم درباره قبایلی مانند ماسایی دارید و یا دوست دارید درباره آن‌ها بیشتر بدانید. تجربه یک شب را به صبح رساندن در میان مردمی که هنوز اسیر مدرنیته نشده‌اند و با شبانی و جنگاوری زندگی می‌گذرانند. این موضوع قطعا یک تجربه منحصر به فرد برای شما خواهد بود.

تاریخ ماسایی

ماسایی‌ ها نخستین بار در دره نیل پایین در شمال دریاچه تورکانا واقع در شمال غربی کنیا، ساکن شدند و در حدود قرن پانزدهم شروع به مهاجرت به سمت جنوب کردند. آنها به یک توده خشکی طولانی رسیدند که از شمال کنیا تا مرکز تانزانیا بین قرن هفدهم و اواخر قرن هجدهم امتداد دارد. امروزه نیز اگرچه این قبیله دامدار و عشایر در سراسر افریقا دیده می‌ شوند، اما اغلب در کنیا و تانزانیا ساکن هستند.

قبیله ماسایی

خصوصیات ماسایی‌ها

در این بخش به خصوصیات این قبیله می‌پردازیم:

  • شجاعت

مردمان این قبیله همیشه به آرام بودن و شجاعت معروف هستند. آنها قبلاً شکارچی بودند و تا همین اواخر، یک پسر ماسایی تنها زمانی به عنوان جنگجو لقب می‌گرفت که شیری را به تنهایی با استفاده از نیزه شکار کند. البته امروزه این قبیله خودشان از حافظان محیط زیست محسوب می‌شوند.

  • آنها خون حیوان می نوشند

تعجب کردید؟ این یکی از رسوم عجیب و غریب قبایل افریقایی است. مردم این قبیله خون گاو یا بز که تازه ذبح کردند، و یا حتی برش در رگ گردن حیوان مورد نظر را به صورت خام و به همراه شیر می‌ نوشند. و این عمل را مقدس می‌دانند. البته گروهی هم بعنوان درمان مورد توجه قرار می دهند.

تور تانزانیا

  • رقص و آواز

اگر انسان‌ های شادی هستند و رقص و طرب را دوست دارید، از زندگی هر چند کوتاه در کنار ماسایی‌ ها قطعا لذت خواهید برد.  چه زنان و چه مردان این قبیله، عاشق رقصیدن و آواز خواندن هستند. مردان در حالی که در هوا می‌پرند صداهایی مانند تقلید صداهای حیوانات تولید می‌کنند، می‌رقصند. مردی که می‌تواند بالاتر از همسالان خود بپرد، مردانه‌تر و در نتیجه برای زنان جوان جذاب‌تر است. 

زنان گردن و شانه‌های خود را تکان می‌دهند و جواهرات سنگینی را که به گردن، دست و گوش دارند، به عقب و جلو می‌برند.

  • مردگان را دفن نمی‌کنند

ماسایی‌ ها، مراسم تشییع جنازه رسمی ندارند و معتقدند دفن برای خاک مضر است.

تور کنیا

 آنها بر این باورند که مرگ غایت مطلق است و هر کسی که مرده است، سفر خود را کامل کرده است. به این ترتیب جسد را با خون حیوان یا چربی حیوان آغشته می کنند و سپس آن را در بوته‌ها می گذارند تا حیوانات بخورند. البته این رسوم ممکن است از قبیله ای به قبیله ای تغییر کند.

مدرنیته و قبیله ماسایی

یک واقعیت مهم که باید به آن اشاره کنیم این است که فرهنگ ماسایی به سرعت در حال فرسایش است و بسیاری از اعمال قدیمی آن‌ها، کنار گذاشتند.  بسیاری از آن‌ها سنت‌ها را کنار گذاشته‌اند به مشاغل دولتی پیوسته‌ اند. اما افراد این قبیله هنوز هم گروهی جذاب هستند که اگر همراه تور به افریقا رفتید، تجربه بودن در کنار آن‌ها را از دست ندهید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید جاذبه های کنیا و جاذبه های تانزانیا را مطالعه بفرمایید. 

موقعیت جاذبه

کشور: تانزانیا
شهر: آروشا