سفر به بام دنیا

با توجه به مدت زمان ویزا نسبت به ثت نام خود زودتر اقدام نمایید

درباره تور تبت

تبت، “بام جهان”، سرزمینی از رشته کوه های رومانتیک و سر به فلک کشیده با دشت های باز و فرهنگ منحصر به فرد می باشد. منطقه تبت تا اوایل قرن بیستم تا حد زیادی توسط خارجیان کشف نشده بود، اما در سالهای گذشته گردشگران زیادی را در قالب تور تبت به سوی خود جلب می‌کند. اکثر گردشگران این منطقه طبیعت گران و کوهنوردانی می باشد که به دنبال مناطق و مناظر بکر هستند. 

قلمرو وسیع تبت شامل یک فلات عظیم است که توسط رشته کوه های بلند احاطه شده است.  رشته کوه های هیمالیا در جنوب. رشته کوه های قراقورام در غرب؛ رشته کو ه های کونلون در شمال؛ و رشته های کوچکتر در حاشیه شرق قرار دارند و مانعی بین تبت و استان های داخلی چین ایجاد می کنند. بیشتر منطقه تبت چند هزار متر بالاتر از سطح دریا ارتفاع دارند. در واقع به این معنی که هوا رقیق است و  این منطقه برای کوهنوردان جذابیت زیادی دارد، که شامل برخی از بلندترین و زیباترین قله های جهان است که توسط قله اورست در ارتفاع 8848 متری پوشیده شده است.

تور تبت

چرا تور تبت؟

تبت به طرز باورنکردنی خوش منظره است، با قله های پوشیده از برف سر به فلک کشیده، گردنه های بلند و یخچالی، دریاچه های آبی و زیبا و دشت های فراخ. تبت علیرغم ارتفاع زیاد و برف و یخچال های طبیعی که کوه ها را پوشانده است، در واقع تنها چند بار در سال برف می بارد و در بقیه زمان ها آفتاب زیادی دارد. شهرها و شهرهای بزرگ تبت عمدتاً در قسمت جنوبی منطقه جمع شده اند. پایتخت آن لهاسا و دیگر شهر بزرگ شیگاتسه شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری می باشند. همچنین کاخ تابستانی دالایی لاما و صومعه رونگبوک  که مرتفع ترین صومعه در جهان است و مناظر فوق العاده ای از قله اورست دارد. 

چینی ها در سال 1950 تبت را به الحاق خاک خود درآوردند ، که از آن زمان این منطقه به طور رسمی به عنوان منطقه خودمختار تبت شناخته می شود. متأسفانه سفرهای انفرادی از طریق تبت مجاز نیست مگر اینکه بازدیدکنندگان بخشی از یک تور سازماندهی شده از طریق یک اپراتور تور مجاز رزرو شده باشند.  مسافران باید مراقب باشند که در طول مدت سفر خود با راهنمای تور خود در قالب تور سفر کنند.

شرکت پارسوآ با سابقه اجرای تور تبت این امکان را برای گردشگران و طبیعت دوستان عزیز فراهم نموده است.  اما مسافران باید در نظر داشته باشند که کشور چین گاهی به دلیل تنش های سیاسی مجوز سفر به تبت را تعلیق می کند.

لهاسا

لهاسا

لهاسا پایتخت تبت می باشد و مکان خوبی برای شروع تور تبت است، زیرا از زمان های قدیم مرکز مذهبی جهانی بوداییان لامائیست بوده است. در این شهر مجموعه ای از چیزهای جالب برای دیدن و انجام دادن را تجربه خواهید نمود.  معبد جوخانگ در لهاسا مقدس ترین معبد تبت است و مقصدی محبوب برای زائران بودایی می باشد. لهاسا اغلب مملو از زائران بودایی است. درست بالای شهر، کاخ معروف پولاتا قرار دارد که قرن ها اقامتگاه رسمی دالایی لاما رهبر بودائیان بوده و به عنوان بزرگترین دستاورد معماری تبتی به آن می بالند.

بسیاری از تورهای تبت شامل بازدید از شیگاتسه، شهری در مسیر رسیدن به کوه اورست، با مناظری از کوه ها و دشت ها و دریاچه های زیبا می باشد. در مسیر شهر لهاسا تا بیس کمپ اورست، گردشگران با مناظر کم نظیری روبرو خواهند بود. پیشنهاد می کنیم تور تبت را از دست ندهید.

قطار تبت

در تور تبت قطار تبت را از دست ندهید. راه آهن چینگهای-تبت یک شگفتی مهندسی است که عبور قطار را با بهترین زیر ساخت در بلند ترین فلات جهان میسر نموده است. در طول سفر با قطار تبت از میان کوه های سربه فلک کشیده و گردنه های زیبا، دریاچه های منحصر به فرد و دشت های زیبا عبور خواهید نمود. 

سوار شدن به قطار به سوی تبت راحت‌ترین و ارزان‌ترین راه برای رسیدن به آنجا نیست. با این حال، این سفر دیدنی با قطار می تواند تجربه ای منحصر به فرد را برای شما در تور تبت به ارمغان بیاورد.

قطار تبت

بیس کمپ اورست

در تور تبت این شانس را دارید که از جبهه شمالی اورست دیدن کنید و تا بیس کمپ بالا بروید و طلوع زیبای خورشید را در بلندترین قله جهان نظاره گر باشید. همچنین در نظر داشته باشید که علاوه بر قله اورست، شاهد بسیاری از قله های سر به فلک کشیده هیمالیا در مرز تبت و نپال خواهید بود. 

بیس کمپ اورست

 

تور تبت یکی از منحصر به فرد ترین تورهای جهان می باشد که شانس حضور در آن بسیار کم می باشد، با پارسوآ همراه این تور باشید. در اینجا می توانید جاذبه های تبت را مطالعه نمایید.

این سفر در یک نگاه
محل حرکت تور: فرودگاه امام وسیله نقلیه محلی: قطار-ون
وسیله نقلیه اصلی: هواپیما مدت:
ساعت حرکت: مدت مرخصی:
روز اول: ورود به ژینینگ

امروز از طریق فرودگاه امام به سوی شهر ژینینگ در چین پرواز می کنیم و بعد از ورود به این شهر برای استراحت به هتل محل اقامت خود می رویم.

امروز ظهر پس از تحویل دادن اتاق ها راهی ایستگاه قطار شهر ژینینگ می شویم تا با قطار تبت به سوی شهر لهاسا برویم. قطار تبت یکی از معروف ترین قطار های دنیا می باشد که از میان ارتفاعات هیمالیا و مناظری بسیار زیبا با چشم انداز های دشت ها و کوه های هیمالیا که هر گردشگری را مبهوت می کند عبور می کند. در بین راه از یم صومعه قدیمی و زیبا دیدن می کنیم و شب را در قطار سپری خواهیم نمود. در کل حدود 22 ساعت در قطار خواهیم بود و فردا حدود ظهر در میان مناظری زیبا به شهر لهاسا وارد خواهیم شد و به سوی محل اقامت خود ترانسفر خواهید شد.

امروز حدود ساعت 2 بعد الظهر به شهر لهاسا وارد می شویم ، اولین روز شما برای گشت و گذار در فلات مرتفع است. بعد از تحویل گرفتن اتاق های محل اقامت کمی استراحت خواهیم داشت و عصری برای قدم زدن به داخل شهر خواهیم رفت و شب را در هتل اقامت خواهیم داشت.

امروز پس از صرف صبحانه به سوی دیدنی های شهر لهاسا خواهیم رفت ، از معبد جوخانگ و کاخ پوتالا برنامه ریزی کرده ایم. کاخ پوتالا نقطه عطفی کاردینال تبت در سراسر جهان است. خود ساختار عظیم دنیای کوچکی را در خود جای داده است. بیشتر به عنوان محل اقامت دودمان دالایی لاما (Avalokiteshvara) مشهور است. معبد جوخانگ یکی از مقدس ترین معابد تبت است که در قرن هفتم ساخته شد و در قلب شهر قدیمی در لهاسا قرار دارد. اطراف جوخنگ به نام خیابان برخور محل مناسبی برای خرید سوغاتی است. هر دوی آنها کانون زائران از سراسر جهان تبت هستند، زائران زیادی که با ایمان قوی خود طواف می کنند و سجده می کنند. سپس در خیابان های باریک شهر قدیمی لهاسا قدم بزنید تا با مردم محلی ملاقات کنید و از بازارهای آنها دیدن کنید. امشب را در لهاسا اقامت خواهیم داشت.

امروز را نیز گشت لهاسا را خواهیم داشت ، در حدود 8 کیلومتری غرب مرکز لهاسا، صومعه Drepung قرار دارد که زمانی بزرگترین صومعه جهان با حدود 10000 راهب بود. گشت و گذار امروز در این ساختمان های صومعه سفید که در دامنه تپه آغاز می شود. پیاده روی زیبای را خواهیم داشت، از فضای باشکوه داخل سالن ها و صومعه ها دیدن می کنیم، از بام تپه، می توانید مناظر بسیار خوبی از کل شهر لهاسا و کوه های دوردست داشته باشید. درپونگ یکی از دو صومعه بزرگ در لهاسا است. در حدود 5 کیلومتری شمال مرکز لهاسا، معابد کوچک زیادی احاطه شده است که از آنها هم دیدن می کنیم. امشب را نیز در لهاسا اقامت خواهیم داشت.

امروز پس از صرف صبحانه و تحویل دادن اتاق ها به سوی شهر شیگاتسه حرکت خواهیم نمود و در میان راه از مناظر بینظیری عبور خواهیم نمود. از گذرگاه کامپالا در ارتفاع 4794 متری عبور خواهیم نمود، و در دور دست کوه مقدس را ناظر خواهیم بود. از کنار دریچه های زیبا و فیروزه ای رنگ عبور خواهیم کرد که از دریاچه های مقدس تبت می باشد و چشم انداز های فراموش نشدنی را خواهید دید. همچنین در بین راه از استوپاها با معماری زیبا دیدن خواهیم نمود و عصر هنگام به شهر شیگاتسه خواهیم رسید و شب را در این شهر اقامت خواهیم داشت.

امروز پس از صرف صبحانه و چک شدن مجوز ها به سوی منطقه هیمالیایی تبت حرکت خواهیم نمود، از گذرگاهایی به ارتفاع 5200 متر عبور خواهیم کرد و بعد از مسافتی رانندگی کوههای سر به فلک کشیده هیمالیا شما را مبهوت خواهد کرد. پنج قله بالای هشت هزار متری جلوی شما ظاهر خواهند شد، فرصتی که بسیاری از کوهنوردان وطبیعت گردان به دنبال آن هستند. شما نظاره گره قلل: ماکالو [8463 متر]، کوه لوتسه [8516 متر]، کوه اورست [8844 متر]، کوه چو اویو [8201 متر] و کوه شیشاپاما [8020] را خواهید بود. مسیر امروز ما به کمپ اصلی اورست منتهی خواهد شد و غروب زیبای بیس کمپ اورست را از جبهه شمالی نظاره گر خواهیم بود و شب را در کمپ و یا اقامتگاه محلی اقامت خواهیم نمود.

امروز صبح زود، اگر خوش شانس باشیم و هوای صاف داشته باشیم، ناظر طلوع خورشید برفراز جبهه شمالی خواهیم بود. امروز باید صبح خیلی زود بیدار شویم و حدود دو ساعت پیاده روی تا بیس کمپ را خواهیم داشت ( البته ماشین های محلی هم این مسیر را طی میکنند که هزینه جداگانه دارد) از بیس کمپ اورست طلوع زیبای خورشید را خواهیم دید و سپس به محل اقامت خود باز می گردیم. بعد از صرف صبحانه و استراحتی کوتاه به سوی شیگاتسه باز میگردیم و شب را در این شهر اقامت خواهیم داشت.

پس از صرف صبحانه و تحویل دادن اتاق ها، از یک مسیر بسیار زیبای دیگر به سوی لهاسا باز میگردیم و از صمعه های زیبای محلی در میان راه بازدید می کنیم و عصر هنگام به لهاسا باز می گردیم و می توانید در شهر پیاده روی داشته باشید و از بازار های محلی خرید داشته باشید.

امروز به شهر ارومچی پرواز خواهیم داشت، تا از آنجا به سوی تهران باز گردیم و با خاطراتی خوش منطقه تبت را ترک کنیم.

لوازم ضروری

 • کفش مناسب راهپیمایی سبک
 • کوله پشتی کوچک
 • لباس مناسب و راحت طبیعت
 • لباس گرم
 • کاپشن بادگیر
 • گردی و شهرگردی
 • کلاه و عینک آفتابی
 • کاپشن بارانی سبک
 • قمقمه یا ظرف آب
 • هد لامپ یا چراغ قوه
 • لوازم و داروی شخصی
 • کوله پشتی بزرگ مناسب وسایل سفر
 • شناسنامه و کارت ملی
 • پاسپورت
 • 2 قطعه عکس 3x4
 • پماد ضد حشرات
 • پول

لوازم پیشنهادی

 • بالش پشت گردنی و پتوی کوچک سفری جهت استراحت داخل ماشین/هواپیما
 • نخ و سوزن و بند کفش اضافه
 • فلاسک کوچک
 • تنقلات
 • لوازم استحمام و آب تنی در صورت وجود شرایط آب تنی
 • دوربین عکاسی
 • نقشه راهها و یا نقشه مقاصد مورد سفر
نوشته‌های مرتبط
آیین بودا

آیین بودا چیست؟  آیین بودایی یا بودیسم نوعی روش زندگی است که…

بودا کیست؟

بودا کیست؟ بودایی یا بودیسم، یکی از بزرگترین مذاهب جهان است که…


کشورهای مورد بازدید
تبت

تبت، بام زیبای جهان تبت یک منطقهٔ بلند در قلب آسیاست که…


شهرهای مورد بازدید
لهاسا

شهر لهاسا لهاسا، پایتخت تبت، یکی از شهرهای مهم و جذاب جهان…