تاریخ رومانی

تاریخ رومانی با درگیری و جنگ عجین است. از این رو مفهوم ملیت برای منطقه‌ای که بیش از یک هزار سال دائماً مورد تهاجم بودند، واژه تازه‌ای است.

طبیعت رومانی

اولین ساکنان رومانی

اولین ساکنان رومانی شکارچیان عصر حجر بودند که حدود 8000 سال قبل از میلاد می‌زیستند. مردم رومانی به مرور زمان کشاورزی را آموختند و سپس ساخت ابزار برنزی را یاد گرفتند.  در نهایت یاد گرفتند که از آهن استفاده کنند. از حدود 600 سال قبل از میلاد، یونانیان باستان با مردمی که آنها را گته می‌نامیدند تجارت می‌کردند و شهرک‌هایی را در سواحل رومانی تأسیس کردند.

تاریخ قبایل رومانی

اگرچه قبایل تراکیا حدود 3000 سال پیش در رومانی کنونی ساکن شدند، اما مردم این کشور معتقدند که ریشه فرهنگ آن‌ها به داکی‌ها می‌رسد. در تاریخ رومانی آمده که داکی‌ها نژاد بسیار مورد توجهی بودند. هرودوت، از آن‌ها به دلیل نترس بودن در برابر مرگ، به عنوان عادل‌ترین و شجاع‌ترین انسان‌ها یاد کرد.

رومانی

 رومانی در قرون وسطی

اما در قرن دهم، مردمی خشن به نام مجارها که اجداد مجارهای امروزی بودند، وارد ترانسیلوانیا شدند. در قرن سیزدهم، مجارها بر ترانسیلوانیا حکمرانی کردند،  با این حال، اکثر جمعیت رومانی، دهقانان بومی بودند. در قرن چهاردهم، رادو نگرو، تعدادی رومانیایی را متحد کرد و اولین حکومت رومانیایی، والاچیا را تشکیل داد. بعداً در قرن چهاردهم حکومت دیگری به نام مولداوی تشکیل شد. در قرن پانزدهم، تهدید جدیدی از جنوب رومانی به وجود آمد، تهدیدی به نام ترک ها،  هم والاچیا و هم مولداوی با ترک‌ها جنگیدند.

فرهنگ رومانی

رمانی دوره رنسانس

در تاریخ رومانی برای قرن هفدهم چنین گفتند که والاچیا و مولداوی تحت تسلط امپراتوری ترکیه قرار گرفتند. تاریخ رومانی در قرن هجدهم، آنها حاکمان دست نشانده تحت کنترل ترکیه داشتند. در اوایل قرن نوزدهم، ترکیه همچنان بر والاچیا و مولداوی تسلط داشت. با این حال، قدرت ترکیه در حال تضعیف بود. در سال 1859 این دو حکومت تحت یک شاهزاده واحد به نام الکساندر یوآن کوزا متحد شدند. در سال 1862 ایالت جدید رومانی نام گرفت و سرانجام در سال 1877 رومانی استقلال خود را از ترکیه اعلام کرد.

تاریخ معاصر رمانی 

رومانی در سال 1944 توسط سربازان شوروی اشغال شد و در سال 1948 به اقمار اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تبدیل شد. در تاریخ رومانی آمده که این کشور از سال 1948 تا سال 1989 تحت حاکمیت کمونیستی بود. زمانی که رژیم نیکولای چائوشسکو، رهبر رومانیایی سرنگون شد، یک سال بعد انتخابات آزاد برگزار شد.

تاریخ رومانی

در سال 2004 این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو پیوست و در سال 2007 به عضویت اتحادیه اروپا (EU) درآمد.

چرا رمانی معروف است؟

رومانی با مناظر کوهستانی زیبا و مناطق دست نخورده حومه شهر، همچنین با شهرهای تاریخی و پایتخت شلوغ خود بازدیدکنندگان را مجذوب می‌کند. در دهه گذشته رومانی پیشرفت چشمگیری داشته است و یکی از اعضای اخیر اتحادیه اروپا است. حتی امروزه به مقصد گردشگران کشورهای بزرگ غربی تبدیل شده است. زیرا این کشور سرشار از تضادهاست، روستاهایی که انگار از دل تاریخ بیرون افتاده‌اند و شهرهایی که در حد و اندازه استانداردهای شهرهای غربی هستند.

بخارست

چیزهایی که رومانی به آنها معروف است عبارتند از: کوه‌های کارپات، مجسمه‌ها، معادن نمک، قلعه‌های قرون وسطایی و مناظر متضاد جلوه‌گر تاریخ و مدرنیته. برای اطلاعات بیشتر کشور رومانی و پایتخت آن بخارست را مطالعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *