کویر

بیابان 

بیابان جایی است که خورشید بی‌وقفه و بی‌رحمانه می‌تابد. شن‌های این منطقه به دلیل نور خورشید شبیه به یک دریای طلایی رنگ به نظر می‌رسند. و هر آنچه در بیابان‌ های طلایی می‌بینیم سرابی بیش نیست. در بیابان نه آبی وجود دارد و نه آبادانی که قابل دیدن باشد، به همین دلیل هر چه به چشم می‌ رسد توهم است . هر چه بیشتر قدم برداریم و پیش برویم بیشتر به این باور می‌ رسیم که خداوند برای خلق این قسمت از جهان حکمتی دارد. گم شدن در این مکان از گم شدن در دل تاریخ ترسناک‌تر و هولناک‌تر است. زیرا بیان‌هایی که در ایران و جهان وجود دارند چند کیلومتر از اولین آبادی نزدیک به خود فاصله دارند. در این منطقه نه آبی وجود دارد که وجودتان را با آن سیراب کنید و نه نانی که گرسنگی خود را برطرف نمایید.

برهوت

برهوت شایسته‌ ترین پسوندی است که برای نام بیابان انتخاب می کنیم. چرا که در این منطقه بارانی نمی‌بارد که زمین تشنه و خشک را سیراب کند و گیاهی وجود ندارد که دمی در سایه آن استراحت کنند. هیچ موجود جنبنده بیابان‌های طلایی را برای زندگی خود انتخاب نمی‌کند، به همین خاطر حتی از حضور دیگر موجودات نیز در کنارتان بی‌نصیب خواهید ماند. حس غربتی که در دل کویر دارید بیشتر و بیشتر می‌شود. برای قدم گذاشتن در این مسیر غیر قابل پیش بینی باید با تور طبیعت گردی همسفر شوید. تور یک روزه کویر بیم این که مسیری را به اشتباه و بیراهه بروید را به جای راه انتخاب کنید از ذهنتان پاک می‌کند.  همین موضوع سبب می‌شود سفر به دل کویر که حتی شنیدن نام آن ترس و هراس به دلتان افکند. این سفر باعث می شود تجربه‌ای آرامش بخش و وصف نشدنی باشد.

کویرابوزیدآباد

چرا بیابان‌های طلایی شکل گرفتند؟

عمده‌ترین دلیل شکل گیری این سرزمین‌ها نبود باران است و هر قسمتی از این کره خاکی که باران آن را سیراب نکند بی‌شک روزی به بیابانی بی‌آب و علف تبدیل خواهد شد و نشانه‌های حیاتی که در این قسمت وجود دارند از بین خواهند رفت. از لحاظ علمی علت پیدایش بیابان‌های طلایی در نواحی گرمسیری و مناطقی که آب و هوایی گرم و استوایی دارند این است که هوای گرم به دلیل سبک بودن بالا و بالاتر می‌رود تا به بالاترین لایه‌های جوی برسد.

بیشتر

در لایه‌های بالایی جو دمای هوا کاهش پیدا می‌کند و مجدداً هوای سرد که وزن سنگین‌تری دارد به سمت زمین باز می‌گردد تا نوید بخش بارش‌های فراوان باشد؛ اما به دلیل گرمای بیش از حد هوا، هوای سرد در مسیر بازگشت با هوای گرمی که رو به بالا حرکت می‌کند برخورد کرده و در همان لایه‌های بالایی محبوس می‌شود. به همین دلیل بیابان هرگز رنگ باران را به خودش نمی‌بیند و همیشه در حسرت و عطش یک قطره آب می‌ماند. نام بیابان تنها متعلق به نواحی گرم و سرزمین آفتاب نیست، بلکه در نواحی که یخ و یخبندان مهمان زمین است نیز مناطقی وجود دارند که با نام بیابان‌های قطبی شناخته می‌شوند.کویر

معرفی مشهورترین بیابان‌های طلایی ایران و جهان

 حدود دو سوم از کره زمین را دریاها و اقیانوس‌های نیلگون در بر گرفته‌اند و تنها یک سوم از آن در اختیار خشکیها است. بیابان‌های طلایی نیز بخشی از خشکی‌های کره زمین هستند که در نواحی مختلف گسترش دارند و برخی از آن‌ها نسبت به دیگران از شهرت بیشتری برخوردار هستند. صحرای بزرگ آفریقا که وسعتی در حدود 9 میلیون کیلومتر مربع دارد به عنوان بزرگ‌ترین بیابان گرم و سوزان در جهان شناخته می‌شود.

کویر

بیابانهای دیگر

بیابان عرب، بیابان کالاهاری، بیابان بزرگ ویکتوریا، بیابان سوریه و صحرای گریت بیسین از دیگر نواحی خشکی هستند که عنوان مشهورترین بیابان‌های کره زمین را به یدک می‌کشند. در میان بیابان‌های مشهور نام بیابان قطب جنوب نیز دیده می‌شود که یکی از سردترین مناطق در جهان است. کویر مصر اصفهان، کویر ابوزیدآباد اصفهان، کلوت شهداد، کویر حلوان طبس، کویر ریگ جن، کویر کاراکال و… نیز از جمله مناطق خشک و بیابانی کشورمان ایران هستند که می‌توانید در سفر یک روزه کویر از آن‌ها بازدید به عمل بیاورید.کویرمصر

آیا کویر همان بیابان است؟

آیا شما هم از افرادی هستید که تصور می‌کنند کویر همان بیابان است و هیچ تفاوتی بین این واژه قائل نمی‌شوند؟ اگر پاسخ آری است باید به شما بگوییم که سخت در اشتباه هستید و کویر و بیابان اگر چه در ظاهر شبیه هستند اما باطنی متفاوت دارند. بیابان منطقه‌ای است که بارش سالانه باران در آن به زحمت به 50 میلیمتر می‌رسد و پوشش گیاهی خاصی در آن دیده نمی‌شود. بیابان‌های طلایی شن و ماسه‌هایی درشت‌تر دارند و میزان شوری خاک آن نسبت به نواحی کویری کمتر است.

کویر

کویر به ناحیه‌ای لم یزرع می گویند که در این مناطق به علت افزایش فشار آب در سطوح پایینی زمین نمک به سطح خاک نزدیک می شوند و سبب خشکی آن می‌شود. از جمله گیاهانی که در دل بیابان رشد می‌کنند می‌توان به گیاهان خشکی دوست و ماسه دوست مانند انواع کاکتوس‌ها، گز و گون اشاره کرد. گیاهانی که در کویر رشد می‌کنند با بیابان متفاوت هستند و علاقه زیادی به رشد در محیط‌های شور و نمکی دارند.کویرورزنه

در تورهای کویر با پارسوآ هم سفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *