اصفهان

شرح

اصفهان نصف جهان

شهر اصفهان از نام باستانی خود به نام اسپادانا و بعداً اسپهان که در فارسی میانی نام داشت. بعد ها در انگلیسی به صورت اصفهان ترجمه کردند. شهر اصفهان یکی از شهرهای بزرگ استان اصفهان در ایران است. این شهر در حدود چهارصد کیلومتری جنوب تهران قرار دارد. این شهر تقریباً دو میلیون نفر جمعیت دارد، که سومین شهر بزرگ ایران پس از مشهد و تهران می باشد.

تور اصفهان

پیشینه اصفهان

 اصفهان بین قرن‌های 9 و 18 در زمان سلسله صفوی بسیار شکوفا شد. در زمان شاه عباس بزرگ برای دومین بار پایتخت ایران شد. این شهر بسیاری از موقعیت و بناهای تاریخی خود را حفظ کرده است. اصفهان بخاطر معماری ایرانی-اسلامی، بلوارهای بزرگ، پل‌های سرپوشیده، کاخ‌ها، مساجد با کاشی‌ کاری‌ های زیبا و مناره‌ هایش معروف است. این شهر  همچنین دارای بناهای تاریخی، آثار فراوانی است. از این رو  به اصفهان نصف جهان مشهور می باشد. میدان نقش جهان یکی از مشهورترین و بزرگترین میدان‌ های شهری جهان است. این میدان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت می باشد.  پیش بینی می شود که شهر اصفهان از دوران عیلامی ها یعنی حدود 2700 تا 1600 قبل از میلاد بوده است. 

این منطقه که از نظر مذهبی و قومی متنوع بود، و نمونه اولیه تساهل مذهبی شد. کوروش بعد از تصرف بابل در سال 538 قبل از میلاد فرمانی صادر کرد و اعلام کرد که یهودیان بابل می توانند به اورشلیم بازگردند. اما تعدادی از یهودیانی که آزاد شدند، به جای بازگشت به اورشلیم، شهر اصفهان را برای اقامت انتخاب کردند.

پل خواجو

دوران اسلامی

پس از ورود اسلام در سال 642  اصفهان به تصرف درآمد، و در زمان سلسله آل بویه به قدرت رسید و از اقتدار خلفای عباسی کم شد. به نظر می رسد دیوارهای این شهر در زمان آل بویه در قرن دهم میلادی بنا گردید. اما طغرل بیک بنیانگذار سلسله سلجوقیان در قرن یازدهم این شهر را مرکز حکومت قرار داد. اما بعد از سلسله سلجوقیان این شهر به افول رفت و شهرهای مانند تهران و تبریز رونق گرفتند.

مسجد امام اصفهان

جغرافیا و آب و هوای اصفهان

اصفهان در ارتفاع 1600 متری و در دشت خوش آب و هوای زاینده رود و در دامنه زاگرس واقع است. نزدیکترین ارتفاعات آن کوه صفه می باشد. در شمال اصفهان هیچ مانع زمین شناسی وجود ندارد، در نتیجه باد خنکی از آن جهت به سمت این شهر بوزد.

چهار باغ اصفهان

اصفهان مدرن و صنایع

این شهر در قرن بیستم پذیرای بسیاری از مهاجران از قسمت های جنوبی ایران بودند. امروزه  منسوجات، فولاد، صنایع دستی، فرش و قالی های نفیس، غذا های سنتی از مهمترین صنایع این شهر می باشند. همچنین دارای راکتورهای هسته ای ، و تاسیسات تولید سوخت هسته ای نیز در اطراف این شهر وجود دارد. همچنین یکی از بزرگترین مراکز تولیدات فولاد می باشد.

 هنر و موسیقی در اصفهان

موسیقی و هنر در این شهر موج می زند و بسیاری از نوازندگان بنام کشور و جهان و یا خوانندگان اهل این شهر می باشند.

دیدنی های اصفهان

این شهر دارای جاذبه های بسیار زیادی است از جمله آنها می توان به مساجد، خانه های قدیمی ، پل ها، آثار مهم ثبت در میراث جهانی یونسکو، موزه ها، قصر ها، آتشکده ها، میدانها، کلیساها، و خیابانهای زیبا اشاره نمود.

مسجد جامع اصفهان

برای اطلاعات بیشتر می توایند سفر به اصفهان را مطالعه کنید.

کشور: ایران