بخارست

شرح

بخارست کجاست؟

شهر بخارست به عنوان پایتخت و بزرگ‌ترین شهر رومانی دارای جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی فراوانی است که این شهر را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده. در این مقاله قصد داریم تا با ویژگی‌های مختلف این شهر کهن و برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های آن آشنا شویم. با ما همراه بمانید.بخارست

درباره بخارست

برای واژه بخارست تفسیرهای زیادی ارائه دادند که البته نمی‌توان هیچ یک از آنها را به طور قطعی تأیید کرد. مشهورترین داستانی که برای نام این شهر نقل است که این کلمه برگرفته از واژه رومانیایی بوکور به معنای شادی و سرور است. بنابراین بخارست هم به معنی شهر شادی است. بخارست در جنوب شرقی رومانی و در کرانه رود دمبوویتسا (Dâmbovița) واقع است. قدیمی‌ترین اسناد تاریخی که در آن به نام بخارست اشاره دارد به سال 1459 میلادی. معماری این شهر ترکیبی است از معماری کهن، کمونیسم و مدرن. در دوران بین دو جنگ جهانی به دلیل زیبایی و ظرافت معماری این شهر به آن لقب پاریس شرق یا پاریس کوچک را دادند.

جمعیت این شهر در سال 2019 به 1.83 میلیون نفر رسید که از این حیث پس از برلین، مادرید و رم در جایگاه چهارم بین شهرهای اروپایی قرار می‌گیرد. بخارست از لحاظ اقتصادی موفق‌ترین شهر رومانی است. این شهر دارای اقلیم مرطوب قاره‌ای است. از ویژگی‌های اصلی این اقلیم تابستان‌های داغ و مرطوب و زمستان‌های سرد و برفی است. دمای هوا در زمستان معمولاً زیر صفر درجه است و در تابستان هم بسیار گرم و گاهی بالای 40 درجه است.

رومانی

بهترین زمان سفر به بخارست در رومانی

مردم بخارست می گویند بخارست در فصل بهار در بهترین حالت خودش است. پارک ها سرسبز و پر از گل اند، صدای آواز پرنده ها در همه جا شنیده می شود و هوا گرم و لذتبخش است. 

مردم بخارست در تابستان به دنبال تفریح هستند و برای همه سلیقه ها با همه بودجه ها تفریحات و جاذبه های زیادی وجو دارد. با آمدن تابستان شهر حال و هوایی جدید می گیرد، هر چند روزها همه مردم به دنبال کارهای روزمره هستند اما شب ها مخصوص تفریح است و همه کافه ها و رستوران ها تا دیر وقت بازند.  با وجود اینکه بخارست در ماه های تیر و مرداد گرم ترین روزهای سال را می گذراند و دمای هوا بیشتر از ۳۰ درجه سانتی گراد است اما پرهیایو ترین و سرزنده ترین روزها  برای همین تابستان است.

اگر در فصل تابستان می خواهید به بخارست سفر کنید طوری برنامه ریزی کنید تا بتوانید در ۲ تا از بهترین فستیوال های موسیقی پایتخت رومانی شرکت کنید: فستیوال «تایم شیفت» و «سامر ول».

 در فصل پاییز با کوتاه تر شدن روزها دمای هوا هم کم می شود، دیگر از آن گرمای ۴۰ درجه تابستان خبری نیست و هوا ملایم تر و خنک تر شده است. بیشتر توریست ها ترجیح می دهند تا بخارست را در فصل پاییز ببینند چون برگ های زرد و نارنجی شهر را حسابی رمانتیک کرده است. پیشنهاد می کنیم اگر در پاییز گذرتان به بخارست افتاده است حتما سری به خیابان «کالی ویکتوری» بزنید این خیابان تماشایی ترین مسیر شهر است و تعدادی از مهمترین جاذبه های شهر در آن قرار دارد.

همانطور که پیشتر گفتیم رومانی در شرق روپا قرار دارد. با اینکه گاهی شرق اروپا به طور غافلیگرانه ای زمستان های گرمی دارد اما بیشتر وقت ها هوا سرد است و دما گاهی به منفی ۱۵ درجه سانتی گراد هم می رسد. خیلی از گردشگران زمستان های بخارست را برای دیدن کریسمس انتخاب می کنند. همین که اواسط آذر می شود همه جا برای کریسمس چراغانی می شود، شهر در نور و روشنایی می درخشد و حال و هوای عجیبی شهر را فرا می گیرد. در این ماه نمایشگاه های سرپوشیده زیادی در سراسر شهر برگزار می شود که تم کریسمس و سال نو دارند. اول دسامبر (۱۰ آذر) روز ملی رومانی است و شهر مملوء از جشن و شادمانی می شود اگر در این روز در بخارست بودید حتما به بیرون بروید و با شرکت در جشن، فرهنگ مردم این شهر را بهتر بشناسید، رژه ها را تماشا کنید و از کنسرت های رایگان لذت ببرید.

جاذبه‌های گردشگری بخارست

بخارست علاوه بر اینکه پایتخت رومانی است مرکز فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی این کشور هم هست. در ادامه با برخی از مشهورترین و محبوب‌ترین نقاط دیدنی این شهر آشنا می‌شویم.تور رومانی

کاخ مجلس رومانی

شاید بتوان گفت این بنا برجسته‌ترین جاذبه بخارست است. ساختمان مجلس رومانی که در دهه 1980 در زمان حکومت دیکتاتور کمونیست سرنگون‌ شد، به دستور  نیکولای چائوشسکو، ساخته شده که بزرگ‌ترین ساختمان مجلس در جهان است. ارتفاع این کاخ به 84 متر می‌رسد و زمینی به مساحت 365 هزار مترمربع را اشغال کرده. این بنا با بیش از 4 میلیون تن وزن سنگین‌ترین ساختمان در جهان است.

تور بخارست

طاق نصرت

یکی دیگر از جاذبه‌های شهر بخارست طاق نصرت (Arcul de Triumf) است که در سال 1935 و به تقلید از طاق نصرت پاریس ساخته شد. این طاق 27 متر ارتفاع دارد و توسط معماران مشهور رومانیایی، یون ژاله و دیمیتری پاچورا طراحی و ساختند.کشور رومانی

سالن کنسرت

از این بنا به عنوان نماد و سمبل فرهنگ رومانیایی یاد می‌شود و از سال 2007 در لیست میراث معنوی اروپا قرار گرفت. این سالن بین سال‌های 1886 و 1888 و با بودجه عمومی ساخته شد.هتل رومانی

هتل InterContinental

این هتل 5 ستاره و مرتفع در نزدیکی میدان دانشگاه واقع گردید و جزو جاذبه‌های شهر به شمار می‌رود. طراحی این هتل بسیار هوشمندانه است به طوری که در هر اتاق می‌توان منظره‌ای منحصر به‌ فرد از شهر را تماشا کرد.

در تور رومانی با جاذبه های این شهر بیشتر آشنا خواهید شد.

کشور: رومانی
جمعیت: ۲ میلیون نفر
پیش شماره تلفن: ۴۰+
ساعت:

برای سفر به رومانی، یکی از بهترین پیشنهاداتی که می توان نمود شرکت در تورهای گروهی می باشد، چرا که هزینه های سفر تقسیم به گروه می شود و در نتیجه هزینه ای متری را نسبت به سفرهای انفرادی متحمل می شوید. برای آشنایی بیشتر کشور رومانی را مطالعه نمایید.