مسکو

شرح

شهر مسکو:

مسکو پایتخت روسیه است و با جمعیتی بیش از ۱۲ میلیون نفر، یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان است. این شهر، با تاریخی بسیار قدیمی، معماری زیبا، فرهنگی غنی و جاذبه‌های گردشگری شگفت‌انگیز، به عنوان یکی از مقاصد محبوب گردشگری در جهان شناخته می‌شود.

تاریخچه شهر مسکو به قدمتی بیش از ۸۰۰ سال بازمی‌گردد. در قرن ۱۱ میلادی، این شهر به عنوان پایگاهی نظامی و تجاری برای اسلواک‌ها، یکی از اقوام شرقی اروپا، تأسیس شد. در قرن ۱۵ میلادی، شهر مسکو به مرکزیت حکومتی روسیه تبدیل شد و از آن زمان به بعد، به عنوان پایتخت روسیه شناخته می‌شود.

پایتخت روسیه، با توجه به جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی خود، همواره یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان بوده است. هر ساله، گردشگران بسیاری از سراسر جهان به این شهر سفر می‌کنند تا از زیبایی‌های آن لذت ببرند

کاخ کرملین در قلب این شهر، به عنوان ساختمانی تاریخی و مهم شناخته می‌شود. این ساختمان، با تاریخی بیش از ۸۰۰ سال، یکی از بزرگترین مجتمع‌های تاریخی و فرهنگی در جهان است. به عنوان مرکز قدرت و حکومت روسیه، کاخ کرملین شامل بیش از ۲۰ بنای تاریخی و مجموعه‌ای از موزه‌ها، کلیساها و تالارهای مجلل است. در بین این بناها، برج ساعت کرملین، میدان قصر و موزه هنرهای زیبا نام دارند. همچنین، در داخل کاخ کرملین، می‌توانید آثار هنری، کتاب‌های قدیمی، جواهرات، اسلحه‌های تاریخی را مشاهده کنید.

میدان لنین یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های شهر مسکو و حتی جهان است. این میدان با مساحتی بیش از ۲۰ هکتار، محل مسابقات و رویداد‌های مختلف و مهم در تاریخ روسیه بوده است. نام این میدان به نام فردریک انگلستانی در قرن ۱۸ اعطا شده است. پس از انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷، نام این میدان به نام لنین، رهبر انقلاب اکتبر قرار گرفت. در میان اماکن تاریخی و معماری میدان لنین، می‌توان به کلوپ سفید، کتابخانه لنین، موزه تاریخی و مجموعه یادبود جنگ اشاره کرد.

علاوه بر کاخ کرملین و میدان لنین، این شهر دارای بسیاری از جاذبه‌های دیگر نظیر موزه تاریخی مسکو، کلیسای سنت باسیل، میدان قرمز، میدان تئاتر، موزه پوشاک تاریخی ستروگانوف، موزه تاریخی مسکو، باغ گورکی، کاخ تساریتسینو، پارک ورتولینی، تئاتر بزرگ بولشوی، موزه هنرهای زیبا و بسیاری دیگر است.

کلیسای سنت باسیل، با معماری خاص و منحصر به فرد خود، یکی از مهمترین جاذبه‌های شهر مسکو است. این کلیسا که در سال ۱۵۵۵ ساخته شده است، در میدان قرمز واقع شده و با برج‌های رنگارنگ و معماری خاص خود، هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند.

میدان قرمز، که اصطلاحاً به عنوان "پایتخت" شهر مسکو شناخته می‌شود، با مساحتی بیش از ۷۵ هکتار، یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های جهان است. این میدان شامل پالاتس کرملین، کلیسای سنت باسیل، موزه تاریخی مسکو و بسیاری از سایر جاذبه‌های دیگر است. هر ساله، میدان قرمز برای برپایی مراسم‌های مختلف و رویداد‌های مهم، همچون جشنواره‌های موسیقی، مراسم تحریریه، نمایشگاه‌ها و سایر رویدادها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میدان تئاتر، که در قلب شهر مسکو واقع شده است، یکی از مهمترین مراکز فرهنگی و هنری شهر است. این میدان شامل تئاتر بزرگ بولشوی، دو ساختمان بزرگ دیگر با معماری خاص، موزه موسیقی و بسیاری از بوتیک‌ها و فروشگاه‌های معتبر است.

باغ گورکی، که در نزدیکی میدان قرمز واقع شده است، یکی از بزرگترین و زیباترین باغ‌های شهر مسکو است. این باغ شامل بسیاری از اماکن دیدنی، نظیر سالن‌های نمایش، تئاتر، موزه‌ها، فروشگاه‌ها و رستوران‌های مجلل است.

 

موقعیت و جمعیت شهر مسکو:

شهر مسکو به عنوان بزرگ ترین کلان شهر در اروپا محسوب می گردد و در رده بندی، جزو بزرگ ترین مناطق شهرنشین دنیا قرار دارد. این شهر در غرب روسیه و بر روی محل اتصال سه فلات زمین شناسی و در حاشیه رودخانه موسکوا که با طول بیش از 500  کیلومتر واقع شده است و ۴۹ پل بر روی این رود و شعبات فرعی آن در محدوده شهر قرار دارد.

ارتفاع مسکو در مرکز نمایشگاه های کل روسیه، جایی که ایستگاه هواشناسی در آن واقع شده، ۱۵۶ متر از سطح دریای آزاد می باشد و جمعیت مسکو روسیه در سال 11 میلیون نفر است . مسکو به مدت بسیار طولانی بزرگ ترین شهر روسیه و یا جماهیر شوروی است و اگر چه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی منجر به کاهش جمعیت در مناطق سیبری و برخی شهرهای روسیه شد اما رشد و برتری این شهر بر سن پترزبورگ و الباقی مناطق این کشور بیشتر شد. پایتخت روسیه از لحاظ نژادی شهری بسیار یکدست است و طبق سرشماری سال 2002 تاکنون حدود 87درصد جمعیت آن از نژاد روس می باشند.

آب و هوای شهر مسکو:

شهر مسکو دارای آب و هوای سرد و قارص است که تحت تأثیر اقلیم قاره‌ای قرار دارد. در طول سال، دمای متوسط در این شهر حدود ۵ درجه سانتیگراد است. در زمستان، دمای هوا به زیر منفی ۲۰ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد و در تابستان، دمای هوا به بالای ۲۵ درجه سانتیگراد می‌رسد..

ماه‌های دسامبر تا فوریه در این شهر بسیار سرد هستند و برف فراوانی نیز می‌بارد. در این ماه‌ها، دمای هوا به زیر منفی ۱۰ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد. در ماه‌های مارس و آوریل، هوا کمی گرمتر می‌شود و بارش برف نیز کاهش می‌یابد. در ماه‌های مه تا سپتامبر، هوا داغتر می‌شود و دمای متوسط در این ماه‌ها به بالای ۲۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. در این ماه‌ها، بیشترین بارش باران را نیز شهر می‌بیند.

به دلیل آب و هوای سرد در مسکو، بسیاری از مردم از پوشیدن لباس‌های گرم و محافظت از خود در برابر سرمای شدید برای جلوگیری از بیماری‌های عفونی ایمنی می‌کنند. همچنین، در فصل تابستان، بسیاری از مردم برای فرار از دمای بالای هوا به سمت شهرهای ساحلی مثل سوچی سفر می‌کنند.

در کل، شهر مسکو دارای آب و هوای سرد و قارص است و برای بازدید از آن در فصل تابستان و یا در فصل زمستان با لباس‌های گرم و مناسب برای آب و هوای سرد آماده شوید.

با توجه به این شرایط آب و هوایی ، شاید بتوان گفت بهترین زمان برای سفر به مسکو اواخر بهار و اوایل پاییز باشد به خصوص که در این ماه‌ ها فستیوال‌ هایی هم در شهر برگزار می ‌کنند که شاید برای شما گردشگران در پایتخت روسیه جذاب و دیدنی باشد و لازم به ذکر است که بدانید در ماه‌های گرم ژوئن، ژوئیه و اوت دمای هوای این شهر حدود 23 درجه‌ی سانتی‌گراد است، اما موج‌های گرما که گاهی بین ماه‌های مه و سپتامبر از راه می‌رسند می‌توانند دمای هوا را یکی دو هفته‌ای به دور و بر 30 درجه برسانند. زمستان‌ها دمای هوا تا 10 درجه زیر صفر پایین می‌آید، گرچه گاهی ممکن است هوا از صفر درجه‌ی سانتی‌گراد سردتر نباشد. تابستان مسکو از اواسط مه شروع می‌شود و تا اوایل سپتامبر ادامه دارد و زمستانش هم از اوایل نوامبر تا پایان مارس طول می‌کشد. متوسطِ بارش ماهیانه در طول سال کمابیش یکسان است، هرچند میزان بارندگی در تابستان‌ها کمی بیشتر از زمستان‌هاست. بنابراین، حتی اگر قرار است تابستان به این شهر بروید، لباس و کفشِ مناسب آب و هوای بارانی را فراموش نکنید. بیشتر بارش‌های مسکو به شکل باران هستند، اما در ماه‌های زمستانی تقریبا فقط برف می‌بارد. بارش برف از اواخر سپتامبر شروع می‌شود و تا اوایل مه ادامه دارد، اما از اواسط نوامبر تا اوایل آوریل است که برف روی زمین می‌نشیند و شهر سفیدپوش می‌شود.

 

کشور: روسیه