همدان

hamedan

شرح

سفر به همدان، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران


همدان یکی از شهرهای غربی ایران است که به علت آب‌ و هوای مطلوب و جاذبه‌های تاریخی‌اش موردتوجه گردشگران است. سفر به همدان، پایتخت تاریخ و تمدن ایران و قدیمی‌ترین شهر کشورمان به‌شدت توصیه می‌شود.  این شهر خوش آب‌وهوا یکی از بهترین مقاصد سفر در تابستان است. در این مطلب به معرفی همدان و هر آنچه نیاز است درباره‌ آن بدانید، می‌پردازیم. بنابراین برای شناخت هرچه بهتر این شهر زیبا و نکاتی که باید درباره‌ سفر به همدان بدانید، این مطلب را از دست ندهید.

بابا طاهر

جغرافیای همدان

این شهر یکی از شهرهای غربی ایران و پایتخت استانی به همین نام است. این شهر قدیمی‌ترین شهر ایران است و آثار تاریخی بسیاری از دوره‌های مهم تاریخی را می‌توان در این شهر دید. به همین دلیل به پیشنهاد مجلس شورای اسلامی لقب پایتخت فرهنگ و تمدن ایران به آن دادند. این منطقه با ۶۲۸۵٫۸ هکتار مساحت، ۵۵۴٬۴۰۶ نفر جمعیت دارد و  به‌ عنوان چهارمین شهر پرجمعیت و یکی از کلان‌شهرهای ایران به‌حساب می‌آید. مکان جغرافیایی آن در دامنه‌ی رشته‌ کوه البرز واقع‌ شده است و ۱٬۷۴۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارد؛ بنابراین یکی از شهرهای سردسیر ایران به‌ حساب می‌آید و بسیاری فصل تابستان را برای سفر به آنجا انتخاب می‌کنند.

گنج نامه

کهن‌ترین شهر ایران‌

این شهر باستانی، تاریخ پرفرازونشیبی دارد و تقریباً در تمام اعصار تاریخی ازجمله شهرهای مهم ایران بوده است. پیشینه‌ آن به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد و بر طبق اسناد تاریخی اولین ساکنین را قوم کاسیان تشکیل می‌دادند. اما آغاز شهرنشینی با روی کار آمدن مادها بود. اولین پادشاه مادها که دیاکو نام داشت، زندگی شهری را رواج داد و نام هگمتانه را بر آن گذاشت، جالب است بدانید اکباتان تلفظ یونانی هگمتانه است.

از دوره‌ مادها آن به‌ عنوان پایتخت انتخاب شد و این سنت در بسیاری از پادشاهی‌های بزرگ نیز رواج پیدا کرد. ازجمله سلسله‌هایی که همدان در آن‌ها به‌عنوان پایتخت ایران انتخاب‌ شد، می‌توان به هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل‌بویه، سلجوقیان و... اشاره کرد. جالب است بدانید یکی از سه پایتخت اصلی هخامنشیان به‌ حساب می‌آمد و آثار تمدن آن‌ها را می‌توان در گنج‌نامه مشاهده کرد که بعداً به‌ طور مفصل به آن خواهیم پرداخت. بنابراین با توجه ‌به پیشینه‌ تاریخی این شهر، سفر به آنجا می‌تواند جذابیت‌ های بسیاری داشته باشد.


تور همدان
بهترین زمان سفر به همدان

این شهر در دامنه‌ی رشته‌ کوه‌های البرز واقع‌شده است و به همین دلیل ازجمله شهرهای کوهستانی و سردسیر ایران به‌حساب می‌آید. بنابراین باید انتظار سرما و بارش فراوانی را در فصل زمستان داشت. بهترین زمان سفر، فصول بهار و تابستان است زیرا برخلاف دیگر نقاط ایران آب‌ و هوای خنکی بر آنجا حاکم است که آن را به یکی از دوست‌ داشتنی‌ترین نقاط ایران برای سفرهای تابستانی، تبدیل کرده است. توجه داشته باشید که فصل زمستان به‌ شدت سرد است.  بنابراین اگر این فصل را برای سفر انتخاب می‌کنید، تجهیزات کامل اعم از لباس گرم و پتو به همراه داشته باشید.

جاذبه‌های گردشگری همدان

این شهر جاذبه‌ های گردشگری بسیاری دارد که بخشی از آن‌ها را جاذبه‌های تاریخی و بخش دیگری را جاذبه‌های طبیعی تشکیل می‌دهند. در ادامه به معرفی جاذبه‌های این شهر برای افرادی که قصد سفر را دارند، می‌پردازیم.

گنج‌نامه

گنج‌ نامه سنگ‌ نوشته‌ های داریوش و خشایار شاه هخامنشی است که بر یکی از صخره‌ های کوه الوند حک‌ می باشد، و درون‌ مایه‌ آن نصایح هخامنشیان برای مردم است. گنج‌ نامه در غرب همدان و در انتهای تپه‌های عباس‌ آباد واقع‌ است. به‌غیر از کتیبه‌های هخامنشی، آبشار و تله کابین گنج‌ نامه ازجمله عواملی است که بازدیدکنندگان بسیاری را در سفر به همدان به این منطقه می‌کشاند. بنابراین توصیه می‌کنیم در سفر به همدان به گنج‌ نامه سری بزنید و از طبیعت و تاریخ به‌ صورت توأمان لذت ببرید.

گنج نامه

آرامگاه ابن‌ سینا

آرامگاه ابن‌ سینا دریکی از اصلی‌ترین میدان‌ها همدان یعنی میدان ابوعلی سینا قرار دارد و بعید است در سفر به همدان چشمتان به آن نخورد. معماری بی‌نظیر این بنا یکی از عللی است که بسیاری را به مقبره‌ حکیم و فیلسوف بزرگ ابوعلی سینا می‌کشاند. این بنا در سال ۱۳۳۳ خورشیدی به دستور محمدرضا شاه پهلوی و توسط معمار بزرگ هوشنگ جیحون بنا گردید و در حال حاضر یکی از آثار ملی ایران به‌ حساب می‌آید.

بو علی سینا

بازار سنتی همدان

یکی از مکان‌های که در سفر به همدان حتماً باید به آن رفت، بازار سنتی است. این بازار در محدوده‌ی خیابان‌های باباطاهر، اکباتان و شهدا قرارگرفته است و معماری منحصر به‌ فرد آن مربوط به دوره قاجار است. بازار سنتی همدان شباهت زیادی به بازار تهران دارد و در اصلاح می‌توانید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را در آن بیابید. بنابراین برای خرید سوغات و لذت بردن از معماری بی‌نظیر دوره قاجار، در سفر به همدان، سر زدن به بازار سنتی را به‌ هیچ‌ عنوان از دست ندهید. از دیگر جاذبه‌ های همدان می‌توان به آرامگاه بابا طاهر، غار علی‌صدر، دره مراد بیگ، دره عباس‌آباد و... اشاره کرد.

بازار همدان

برا اطلاعات بیشتر لینک سایت میراث فرهنگی همدان را نیز مطالعه بفرمایید. مطالب مربوط به تور همدان را نیز مطالعه فرمایید.

کشور: ایران