نپال

شرح

کشور نپال کجاست؟

حتماً شما نیز بارها و بارها نام کشور نپال را همراه با اخبار صعود کوهنوردان به قله‌ی اورست شنیده‌اید. شاید بسیاری از شما با این کشور آسیایی که در جنوب این قاره قرار دارد، بیگانه باشید. کشور نپال کشوری مجاور با رشته‌کوه‌های هیمالیا می‌باشد و بخش اعظمی از آن بر روی دامنه‌های این همین رشته‌کوه‌ها شکل‌گرفته است. کشور نپال دارای مساحتی در حدود 147.181 کیلومتر مربع است و جمعیتی بالغ‌بر 28 میلیون نفر را در خود جای‌داده است. در ادامه به معرفی کامل کشور نپال خواهیم پرداخت و شما را با ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کشور عجیب و زیبا آشنا خواهیم نمود.

 

تور-نپال

زبان مردم نپال

زبان مردم نپال ریشه در ۳ گروه زبانی هندوآریایی، تبتی-برمه‌ای و بسیاری زبان‌های بومی دارد. بر اساس آمار سال ۲۰۱۱ زبان‌های اصلی مردم نپال شامل زبان نپالی (۴۴/۶٪)، میتهیلی (۱۱/۷٪)، بوچپوری (۶/۰٪)، تارو (۵/۸٪)، تامانگ (۵/۱٪)، بهاسایی (۳/۲٪)، باجیکا (۳٪)، ماگار (۳/۰٪)، دوتلی (۳/۰٪)، اردو (۲/۶٪)، و سانوار است. نپالی زبان رسمی کشور است.

همسایگان کشور نپال

کشور نپال واقع در جنوب آسیا، از سمت شمال به کشور چین و از سمت جنوب، غرب و شرق به کشور هندوستان می‌رسد. به عبارتی در میان این دو کشور پهناور احاطه‌ می باشد. جالب است بدانید که این کشور از سمت جنوب شرقی دارای تنها 27 کیلومتر فاصله با کشور بنگلادش می‌باشد. و با این‌حال هیچ مرز مشترکی بین این دو کشور وجود ندارد. کشور نپال از 7 استان مجزا، 75 ناحیه و 744 بخش محلی کوچک‌تر تقسیم می شود.  و به‌ عنوان کشوری مستقل در بین دیگر کشورهای آسیایی قد علم کرد ه است.

نقشه-نپال

آب‌وهوای نپال

کشور نپال از نظر آب‌وهوایی شرایط ویژه‌ای دارد و برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا، دارای 5 فصل مختلف با شرایط آب‌وهوایی متنوع می‌باشد. این کشور علاوه بر چهارفصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان، دارای فصلی با نام فصل بادهای موسمی نیز می‌باشد. این فصل به علت هم‌جواری با رشته‌کوه‌های بلند هیمالیا اتفاق می‌افتد و وزش بادهای موسمی در آن، آب‌وهوایی خاص و منحصربه‌فرد را رقم می‌زند. به‌طورکلی تابستان‌های نپال گرم و استوایی و زمستان‌های آن سرد و آزاردهنده است و بهار و پاییز بهترین زمان سفر به این کشور، به شمار می‌آید.تور بیس کمپ اورست

 بهترین زمان سفر به نپال

بیشترین طرفداران سفر نپال طبیعت گرد و کوهنورد هستند. بنابراین بهترین زمان سفر به نپال فصل پاییز یعنی؛ از اواخر سپتامبر تا اواخر نوامبر (۸مهر تا ۹آذر) است. در این زمان بارندگی‌های فصلی و بادهای موسمی آمده‌اند و رفته‌اند و هوا تمیز و صاف و آلودگی‌ها برطرف شده است. دراین زمان دمای هوا بین ۱۵ درجه سانتی‌گراد تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد متغیر است. این هوای پاک و شفاف محیط را برای دید بهتر آماده می‌کند و بهترین زمان برای سفر به نپال و دیدن طبیعت بیتنظیر آن است.

دومین زمان پیشنهادی ما برای رفتن به نپال از فوریه تا اواسط آوریل است (بهمن تا ۱۵فروردین)، دراین زمان هوا گرم و بهاری است و منظره‌ها و تپه‌های سرسبزی که غرق در شوکوفه‌ها هستند قابل‌مشاهده، و بهترین زمان برای دیدن حیوانات وحشی است.

اقتصاد نپال

همان‌طور که در قسمت بالا اشاره کردیم، بخش اعظمی از کشور نپال و پایتخت آن کاتماندو، بر روی دامنه‌ی کوه‌ها شکل‌گرفته‌اند.  نبود منابع غنی و ارزشمند دلیلی ست، تا اقتصاد این کشور حول محور کشاورزی، دام‌پروری و صنایع مربوط به آن‌ها توسعه یابد. محصولاتی همچون چای، برنج، سبزی‌ها، نی‌شکر، تنباکو، غلات، شیر و گوشت گاومیش از اصلی‌ترین گردانندگان چرخ‌های اقتصاد این کشور به شمار می‌آیند. و نقش بسزایی را در افزایش درآمد کشور ایفا می‌نمایند. البته لازم به ذکر است که کشور نپال به علت قرار گرفتن در همسایگی قله‌ی اورست، از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است. و به همین دلیل مورد توجه صنعت گردشگری و فدراسیون‌های کوهنوردی در کل دنیا نیز قرار دارد. در واقع بخشی از درآمد این کشور نیز، وام‌دار همین مسئله است.طبیعت نپال

راه‌های ارتباطی و حمل‌ونقل در نپال

کشور نپال در زمینه ی ارتباطات جاده‌ای و برون‌شهری، کمی ضعیف و عقب‌مانده است و شاید برایتان جالب باشد که بدانید، بخش زیادی از مسیرهای روستایی و راه‌های کوهستانی برون‌شهری، در فصول سرد سال و به هنگام بارش برف و باران مسدود می‌شوند. بااین‌حال این کشور دارای 47 فرودگاه است و راه‌های شهری و برون‌شهری آن در حال بهبود می‌باشند. لازم است بدانید که مردم نپال در برخی ماه‌های سال شرایط سختی را تجربه می‌کنند. و بعضاً از برآورده نمودن اصلی‌ترین نیازهای روزمره‌ی خود نیز عاجز می‌شوند. بیشتر شهرهای این کشور بر دامنه‌ی رشته‌کوه‌های هیمالیا شکل‌گرفته‌اند و اکثر راه‌های ارتباطی آن‌ها بر روی شیب‌های تند و بعضاً ملایم توسعه‌یافته‌اند. دلیل اصلی ضعف حمل‌ونقل در کشور نپال نیز همین مسئله است و مردم این مرزوبوم را با مشکلاتی اساسی مواجه نموده است.کشور-نپال

 ویزای نپال

اگر شما نیز قصد سفر به کشور نپال را دارید، لازم است بدانید که ویزای این کشور در داخل فرودگاه صادر می‌گردد. و معمولاً افراد به هنگام ورود به این کشور، با هیچ مشکلی موجه نمی‌شوند. کشور نپال کشوری نسبتاً ارزان است و واحد پول آن "روپیه‌ی نپال"، دارای ارزش بسیار کم‌تری نسبت به دلار می‌باشد. زبان مردم این کشور از زبان‌های مختلفی همچون آریایی، هندی، تبتی و برمه‌ای نشات گرفته است. و راه ارتباط با آن‌ها زبان انگلیسی است که نسل جوان این کشور، اکثراً به آن تسلط دارند و گردشگران معمولاً با هیچ مشکلی در این زمینه مواجه نمی‌شوند.

بسیاری از گردشگران کشور نپال را به خاطر داشتن محصولات پشمی خارق‌العاده انتخاب می‌کنند. و مناسب بودن قیمت‌ها این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند که با پول کم صاحب اجناس بسیار متنوع و باکیفیت شوند. هرساله کوهنوردان بسیاری از سراسر دنیا راهی نپال می شوند. گردشگران با خرید محصولات بومی این کشور، چرخ‌های اقتصاد آن را به حرکت درمی‌آورندف و بدین ترتیب نقش مثبتی را در روند رشد کشور نپال ایفا می‌نمایند.

پول-نپال

جشن‌ها و روزهای تعطیل نپال

مردم نپال در سال ۳۶ روز به جشن‌ه و پایکوبی اختصاص می‌دهند. طبق تقویم هندو سال جدید از اول ماه بایساک (Baisakh) (اواسط ماه آوریل، که سال دقیقا به ۱۲ ماه تقسیم می‌شود). شنبه تعطیل رسمی نپالی‌ها است. روزهای تعطیل دیگر شامل ۱۸ فوریه روز شهادت و جشن‌های هندوها است.سفر به نپال در زمان برگزاری این جشن ها ، می تواند بسیار خاطره انگیز و متفاوت باشد . می توانید فرهنگ مردم را از نزدیک مشاهده نمایید. و خاطرات زیبایی را با خانواده و همسفران تورمنحصر بفرد نپال رقم بزنید.

قاره: آسیا
پایتخت: کاتماندو
زبان رسمی: نپالی
جمعیت: ۲۸ میلیون نفر
واحد پول: روپی